צילום: אי-פי
צילום: אי-פי

איראן: להרחיב את הפסקת האש לכל סוריה

משרד החוץ בטהראן אמר כי ההסכם שהושג בין ארה"ב לרוסיה "לא יכול להיות מוגבל רק לאזור מסוים"
רויטרס
10 ביולי 2017
12:13

איראן קראה היום (שני) להרחיב את הפסקת האש שהחלה בסוריה אתמול לכל שטחי המדינה שסועת הקרבות. "ההסכם יכול לשאת פירות אם הוא יורחב לכל המדינה ויכלול את כל האזורים שדיברנו עליהם כדי להפחית את המתיחות", נאמר בהודעה של משרד החוץ בטהראן, שמבקש להרחיב את ההסכם שחל לפי שעה רק בדרום-מערב המדינה.

דובר משרד החוץ האיראני, בהרם קאסמי, אמר בהתייחסות ראשונה להסכם שהושג בין ארצות הברית לרוסיה כי "איראן חותרת לריבונות סורית ולביטחון. לכן, הפסקת אש לא יכולה להיות מוגבלת רק לאזור מסוים. שום הסכם לא יצליח מבלי לקחת בחשבון את המציאות".

אתמול נכנס לתוקפו הסכם הפסקת האש, עליו הוכרז בסוף השבוע לאחר פגישתם של נשיאי ארצות הברית ורוסיה בשולי ועידת ה-G-20 בגרמניה. עד כה, ההסכם טרם הופר ומאז אתמול לא נרשמו קרבות על הקרקע או תקיפות מהאוויר באזורים שעליהם סוכם.

הפסקת האש מגיעה לאחר כמה שבועות של לחימה אינטנסיבית בדרום סוריה, שזלגה גם לישראל. לפני כשבוע וחצי נפלו שתי רקטות, שנורו במסגרת הקרבות בין כוחות אסד למורדים, בשטח ישראל. בשבועות האחרונים זוהו עשרות פצמ"רים שהתפוצצו בשטחי רמת הגולן. אתמול התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להסכם בסוריה ואמר כי ישראל תברך על הפסקת אש אמיתית, אך "אסור שזה יבסס נוכחית איראנית בסוריה".