ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקור בבסיס חיל הים, 200
צילום: אבי אוחיון, פלאש 90

עוזי ארד: "העננה בפרשת הצוללות מתקרבת לנתניהו"

ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר בראיון ל"בחצי היום": ההתפתחויות מסבכות את ראש הממשלה
מערכת כאן
10 ביולי 2017
13:46
עודכן ב 13:59

פרופ' עוזי ארד, לשעבר ראש המטה לביטחון לאומי, אמר היום (שני) כי ההתפתחויות האחרונות בפרשת הצוללות עלולות להגיע עד לראש הממשלה בנימין נתניהו. "העננה מרחפת וקרבה מאוד ונוגעת במשרד ראש הממשלה. מאחר שהיא מתקרבת לאנשים שעובדים הכי קרוב אליו, היא מסבכת אותו. העננה מתקרבת למעל ראשו", אמר בראיון לתכנית "בחצי היום" עם אסתי פרז.

ארד, שהעיד במסגרת הפרשה, התייחס לעיכובם לחקירה הבוקר של שישה חשודים בעבירות שוחד ומרמה בתיק 3000. "רבים במערכות רואים שהכתובת על הקיר. העננה נמצאת והריח המאוד לא טוב שיש בפרשות רקובות שכאלה עולה. בנושא זה מעורב עו"ד שמאוד קרוב לראש הממשלה. איך שני אנשים שקרובים לראש הממשלה פעלו יחד? צריך להעמיק ולחקור את הדברים עד תום. צריך לבדוק אם היה הפרת אמונים או ניגוד עניינים חריף. הדברים האלה לא יכולים להיבדק במחשכים".

לדבריו, צריך לתת לגורמי החקירה לעשות את מלאכתם. "חשדות כאלה קיימים ותופעות כאלה מוכרות בעולם, ולכן אי אפשר לבטל את זה כליל. מה שצריך לעשות זה מה שהמשטרה עושה – לחקור את הדברים לעומקם. מדובר בשני אנשים שמיידית כפופים לראש הממשלה – אחד מהם הוא המשנה לראש המל"ל, שבפברואר אשתקד מינה אותו ליועץ לביטחון לאומי הבא ורק אחר כך הדבר לא הסתייע. רק חקירה רצינית של כל גופי הבקרה – מהכנסת ועד רשויות האכיפה האחרות – תברר את העניין".

הוא הוסיף כי עסקת רכש כלי השיט עברה יותר מדי ידיים. "במקרה הזה, אין צורך בגורם ביניים ואף גורם מתווך. יכול להיות, וזה החשד, שמקורבים למיניהם דחפו את עצמם ומצאו את עצמם ונותנים את שירותיהם הטובים. למשל, אותו החשד לכאורה שמקורב של ראש הממשלה נתן את שירותיו המשפטיים לאותו איש עסקים".

ארד הצביע על תמרורי אזהרה נוספים לאורך הדרך. "התבקשתי לתת עדות בפרשה ועשיתי זאת. שירתי במטה לביטחון לאומי עד תחילתי 2011, וזה היה רק חלק מהפרשה הנוכחית, אחרות התפתחו אחר כך. שומר סף אמר לי: 'שים לב, יש דברים שמחייבים בדיקה'. חלק מהתופעות המוזרות התרחשו בשנה הזו. למשל, מה הטעם של ראש הממשלה למנות את בר לראש המטה לביטחון לאומי?".

משה מזרחי, לשעבר ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה וח"כ מטעם המחנה הציוני, אמר כי ההתפתחויות האחרונות מחייבות את התייחסותו של נתניהו. "ראש הממשלה יהיה חייב להיחקר לפחות כעד, כדי לקבל ממנו הבהרות נחוצות", אמר.