מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדאדי
צילום: אי-פי

המרכז הסורי לזכויות אדם: מנהיג דאעש חוסל

הפנטגון: אין לנו אישור שאל-בגדאדי מת; טראמפ בירך: "ניצחונות גדולים על דאעש"
יובל קינג
11 ביולי 2017
11:29
עודכן ב 15:53

המרכז הסורי לזכויות אדם הפועל מלונדון טען היום (שלישי) כי בידו מידע וודאי על מותו של מנהיג ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) אבו בכר אל-בגדאדי. מנגד, בפנטגון אומרים כי אין להם מידע המאשר את דבר מותו.

קודם לכן דיווח מקור עיראקי כי ארגון דאעש פרסם הודעה שבה אישר כי מנהיגו חוסל ומנהיג חדש ימונה לארגון בקרוב. על פי הגורם, ארגון הטרור הודיע כי הוא מאשר את הדיווחים השונים על אודות מותו של אל-בגדאדי. עם זאת, בהודעה אין פירוט על נסיבות מותו.

כמו כן, המקור טוען כי בהודעה כתב דאעש שבקרוב ייבחר לאל-בגדאדי מחליף, וקרא לאנשיו להמשיך "להיאחז בעמדותיו". רק לפני יומיים ביטל הארגון את האיסור לדבר על גורלו של אל-בגדאדי.

יועץ בכיר לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, סבסטיאן גורקה, אמר לרשת פוקס כי ארה"ב אינה יכולה לאשר את הדיווחים. טראמפ עצמו לא התייחס ישירות לדבר אולם צייץ בדף הטוויטר שלו: "ניצחונות גדולים על דאעש!".

אל בגדאדי נולד ב-1971 בסמארה שבעיראק, למד באוניברסיטה האסלאמית בבגדד וכשמלחמת המפרץ ה-2 פרצה ב-2003 הוא שימש כאיש דת במסגד. בתחילת המלחמה החל להוביל קבוצות אסלאמיות קיצוניות והחל להתקדם בתפקידי דת שונים בשלוחת אל קאעידה בעיראק עד שבמאי 2010, מונה למנהיג הארגון במדינה, הוביל אותו לכיוונים של הקמת חליפות דתית וזכה לכך שארה"ב הציבה פרס בן 10 מיליון דולר על ראשו.

במהלך מלחמת האזרחים בסוריה החל להרחיב את פעילות הארגון מעיראק למדינה השכנה, זאת למרות התנגדות גורמים בכירים באל קאעידה. באפריל 2013 הכריז על איחוד בין ארגונו לבין השלוחה הסורית, ג'בהת אל נוסרה תחת השם החדש "המדינה האסלאמית בעיראק והלבנט" (ראשי תיבות דאעש). ב-5 ביולי 2014 הופץ סרטון, שבו הוא תועד לראשונה, כשהוא מוביל תפילה במסגד א-נורי בעיר מוסול וקרא לכלל המוסלמים להצטרף אליו בהקמת החליפות האסלמית. בשנים האחרונות היו דיווחים רבים על פציעתו ואפילו מותו בניסיונות התנקשות שונים שהובילו גורמים שונים. ב-16 ביוני דיווח משרד ההגנה הרוסי כי אל בגדאדי נהרג במהלך תקיפה אווירית על כינוס גדול של הארגון בעיר א-רקה.