אהוד ברק
(צילום מסך מתוך סרטון הפייסבוק של אהוד ברק)

בתים מבפנים: אהוד ברק

סרטוני הפייסבוק של ברק חושפים יותר ממשנתו הפוליטית: הם גם מלמדים משהו על ביתו, בתל אביב או במקום רחוק יותר. בדקנו מה מסתתר באחורי הפריים
שאול אמסטרדמסקי
11 ביולי 2017
00:00
עודכן ב 15:46

תודו שלא הקשבתם למה שאהוד ברק אמר בסרטון שהעלה אמש אחרי הכתרתו של אבי גבאי ליו"ר העבודה, אלא רק הסתכלתם עליו לבוש במעיל יוניקלו כשבחוץ 50 מעלות ואמרתם לעצמכם - רבאק, המזגן בבית שלו עד כדי כך חזק?

צילום מסך מדף הפייסבוק של אהוד ברקברק מברך על ניצחונו של אבי גבאי לבוש במעיל (צילום מסך מעמוד הפייסבוק של אוהד ברק)

מאחר שזו היתה התגובה של כולם, פחות או יותר, ברק מיהר לערוך את הפוסט שלו. במקור הוא כתב:
"מהפך! ביבי מזיע, ובצדק. 50 שניות על הניצחון של אבי גבאי. צפו ושתפו"
אבל כשהוא שם לב שמדברים רק על המעיל שלו - אפרופו ביבי מזיע - הוא ערך את הפוסט לנוסח הזה:
"מהפך! 50 שניות על הניצחון של אבי גבאי (ממקום רחוק וקריר מאוד). צפו ושתפו"
השאלה היחידה שנשאר לשאול היא - מהו אותו מקום רחוק מאוד וקריר מאוד (אנשים העלו אתמול סברה שהוא בניו יורק, רק שבניו יורק היו אתמול 30 מעלות).

אבל האמת שהשאלה היא שאלה רחבה יותר - מה זה המקום שברק מצלם בו את כל הסרטונים שהוא מעלה לעמוד הפייסבוק שלו? באופן האינטואיטיבי ביותר, הייתם מצפים שזה יהיה מהבית שלו, לא? כלומר, זה נראה כמו בית. מצד שני, ברק עצמו אומר שהוא במקום רחוק מאוד וקריר מאוד.

כתבנו לאהוד ברק שאלה, אם הוא יענה נעדכן. בינתיים, ניסינו לצלול לתוך הבית שלו, או מה שזה לא יהיה המקום שהוא מצלם בו את הסרטונים שלו. הנה המסקנות שלנו.

הגיגים על החיים ישירות מאהוד ברק

קודם כל ולפני הכל, אהוד ברק אוהב סידורי פרחים. ממש אוהב אותם. זה אידיוטי, אני יודע, אבל האיש מעלה כל כך הרבה סרטונים שלו, יושב בדירה שלו במגדל השופטים, או במה שזה לא יהיה, משקיף על החיים מהקומה הלא-יודע-איזו ומהגג על פוליטיקה ועל החברה הישראלית, שלא יכולתי להתאפק.

ישבתי והתבוננתי היטב בכל הסרטונים שהוא העלה לפייסבוק שלו עד היום, והמסקנה המרכזית שהצלחתי להגיע אליה היא שאהוד ברק ממש אוהב סידורי פרחים. ואת הצבע הלבן.

רואים את זה, למשל, פה:

אהוד ברקלבן, פרחים ואוהד ברק (צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של אהוד ברק)

או פה:

אהוד ברקהכל בהיר חוץ מברק עצמו (צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של אהוד ברק)

אהוד ברק פתח את עמוד הפייסבוק שלו כשהוא עוד היה בתפקיד שר הביטחון בממשלה. בתקופה ההיא העמוד שלו הכיל בעיקר פוסטים שמישהו כתב עבורו, בגוף שלישי, שמביאים ציטוטים שלו מכל מיני אירועים. ואז, בדצמבר 2012, העמוד נכנס לתרדמת. ברק הגיח ממנה לרגע בסוף 2013 לעוד פוסט בגוף שלישי, ושוב נכנס להקפאה.

ואז, ב-22 במאי 2016, אהוד ברק הפייסבוקי חזר לחיים, ובענק. באותו תאריך אהוד ברק שינה את תמונת הפרופיל שלו לזו הנוכחית - יושב במרפסת הדירה שלו, אם אני צריך לנחש - והתחיל להפגין שימוש פעיל ברשתות החברתיות.

תמונת פרופיל אהוד ברקתמונת הפרופיל של אהוד פרק (צילום מתוך עמוד הפייסבוק של אהוד ברק)

בהתחלה אלה היו רק לינקים לכתבות, או הגיגים טקסטואלים, לרוב על נתניהו. אחר כך התחיל להעלות תמונות עם כיתובים שניכר שמישהו הכין עבורו. הוא פשוט התחיל לתת עבודה. מישהו מדריך אותו או הדריך אותו כיצד עובדים ברשתות החברתיות, והוא מיישם בענק.

במרץ 2017 חלה תפנית. הוא התחיל להעלות סרטוני וידאו שבהם הוא מדבר ישירות למצלמה. כך נראה הסרטון הראשון שלו:

אהוד ברקהסרטון הראשון של אהוד ברק (צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של אהוד ברק)

מאז הסרטון הזה הוא העלה תשעה סרטונים נוספים. שמונה שבכולם הוא יושב בדירה שלו, איפה שהיא לא תהיה, ועוד אחד שנראה כמו לובי של מלון או איזה טרקלין אקסקלוסיבי (ולכן אני לא אתייחס אליו פה). הסרטונים האלה הם כמו חרך צר בגדר גבוהה סביב אחוזה מפוארת. הם מאפשרים לנו לראות פירורי פירורים מהאופן שבו חי שר הביטחון לשעבר.

סידורי פרחים וקירות לבנים

הנה מה שלמדתי מהסרטונים האלה:

אהוד ברק בקטע של לבן. לבן הוא הצבע השולט בכל שמונה הסרטונים האלה. יש לו לבן במטבח/בחדר האוכל שלו (האמת שאני לא יודע בדיוק איך לקרוא לחלל הזה מרוב שהוא גדול), יש לו לבן בסלון, יש לו לבן בפינת הטלוויזיה, יש לו לבן בחדרים. כתם הצבע היחידי בפריימים שלו זה הוא עצמו.

בשבעה מתוך שמונת הסרטונים האלה הוא מופיע בז'אקט כחול כהה וחולצה מכופתרת בהירה מתחת, באחד הוא יושב במעיל יונילקו כחול. זה הסרטון הראשון שלו וניכר שהוא עדיין לא הקדיש תשומת לב לסטיילנג. מאז הלוק שלו מאוד מוקפד.

אז אהוד ברק יושב במרכז פריים לבן, כאילו מטשטש את כל המסביב ומושך תשומת לב רק לעצמו. ובכל זאת, בחלק גדול מהסרטונים יש עוד כתם צבע בפריים מלבד ברק עצמו - פרחים.

בחמישה מתוך שמונת הסרטונים בדירה שלו יש סידור פרחים כלשהו. אני לא בטוח שאלה פרחים אמיתיים, שכן בחלק מהמקרים מדובר באותם פרחים בדיוק למרות שיש פער של שבועות רבים בין הסרטונים האלה.

הנה, למשל כאן. הסרטון הזה צולם בתאריך 1 במאי:

אהוד ברקשימו לב לפרחים משמאל (צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של אהוד ברק)

והסרטון הזה צולם בתאריך ב-21 במרץ, כלומר יותר מחודש ומשהו קודם לכן

אהוד ברקוהנה הפרחים שוב (צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של אהוד ברק)

זה אותו סידור פרחים, כך שיש מצב שהוא מפלסטיק, או מעץ.

גם כאן זה ככה. הסרטון הזה צולם בתאריך 30 ביוני (שימו לב, ברק אומר בפתח הסרטון הזה במפורש שהוא מצלם אותו בניו יורק):

אהוד ברקיש פרחים גם בניו יורק (צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של אהוד ברק)

וזה צולם באותם מקום בדיוק ב-11 במאי, כלומר חודש וחצי קודם לכן (אני לא יודע אם זה מלון או דירה, אבל אם זה מלון, אין ספק שברק חוזר לאותו המלון, יש מצב שלאותו החדר):

אהוד ברקסרטון אחר, רקע דומה (צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של אהוד ברק)

בשניהם אותו סידור פרחים, כך שיש מצב שגם זה מפלסטיק או שמישהו מאוד פדנט לגבי הפרחים שהוא קונה.

אגב, שימו לב למשהו - מישהו ממקם את הסידור פרחים הזה בפריים. אני די בטוח שזה ככה כי גם בשני הסרטונים האחרונים ששמתי פה שמצולמים באותו מקום בדיוק, סידור הפרחים זז כך שיהיה בפריים בכל פעם. וגם בשני הסרטונים הקודמים - עם הפרחים שנראים כמו צבעונים או משהו כזה - סידור הפרחים נמצא בפריים למרות שלא מדובר באותו לוקיישן מדויק.

אחד מרגיש כמו המטבח הפנימי או משהו כזה, והשני (זה עם הפמוטים מאחורה) הוא ככל הנראה הסלון. שימו לב שמאחורי הווילון המוסט יש משהו שנראה כמו חלון גדול ולא קיר. הווילון הזה מופיע בצד ימין של הפריים הזה:

אהוד ברקהפרחים כמעט תמיד נמצאים בפריים (צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של אהוד ברק)

בקיצור, אם אני צודק והוא אכן צולם פעם אחת במטבח (או איפה שזה לא יהיה) ופעם אחת בסלון, ובשני המקרים יש את אותו סידור פרחים בפריים, זה אומר שמישהו טרח לשים אותו שם. ומאחר שאני לא חושב שאהוד ברק באמת בקטע של סידורי פרחים - חרף היונילקו הכחול, אני לא חושב שברק מאוד מחובר לצד הזה באישיות שלו - זה אומר שיש שם מישהו אחר, או מישהי, שעוברים לו על הפריים ואומרים לו 'רגע, אהוד, בוא נשים פה שניה פרחים שיהיה יותר שמח'.

בשלושה מתוך שמונת הסרטונים שצילם בבית שלו, אין פרחים, אבל יש המון דברים אחרים. הסרטון שמצולם בסלון, או ליתר דיוק מהסלון לכיוון המטבח/אזור האכילה, מספר לנו על הטעם של ברק בדירה שלו. הוא השקיע בגופי התאורה, בפרקט, במרקמים של הקירות, בשולחנות (האזור הזה כל כך רחב שנכנסים בו שני שולחנות ענקיים, שאני לא סגור על ההבדל הפונקציונלי ביניהם - הימני נראה כמו שולחן אכילה, ובתכלס גם השמאלי נראה כמו שולחן אכילה - אבל אני יודע שאצלי בדירה אין מקום לכל כך הרבה שולחנות). בצד ימין של הפריים הזה, בין מה שנראה לי כמו מקרר עצום ממדים (אחרת מה זה הידיות הארוכות האלה?) לבין הקיר עם השעון הגדול, יש פס דק שמציץ אל חלל שמרגיש לי כמו עוד מטבח, אולי סוג של מטבח פנימי, עמוק יותר, שאשכרה מבשלים בו ואין בו חפצי נוי מסודרים יפה מעל לשיש אלא אשכרה ארונות עם כוסות וצלחות, ואולי אני סתם הוזה.

הסרטון שבו יש לו ספריה ברקע מעורר אצלי שאלות. דבר ראשון, למה לעזאזל לא מילאת את כל הספרייה שלך בספרים? אהוד ברק נחשב לאחד המבריקים שבפוליטיקאים שלנו, אדם שהאינטלקט שלו הוא שם דבר. ככה נראית הספריה שלו? עם ספרים ששוכבים על הצד ומדפים ריקים וחצי ריקים? מאכזב.

חוץ מזה, אני לא מצליח להבין מה זה הרהיט הזה מאחוריו. זה כיסא? זו כורסת טלוויזיה? זה מהדברים האלה שהיו פעם בחנויות נעליים? מה זה? ודבר שלישי, מה זה החלל הזה? לאן הוא מוביל מצד שמאל? זה מעבר בין חדרים? אם כן, למה הוא מצלם דווקא שם? סרטון שהוא חידה מוחלטת מבחינתי.

ולבסוף, יש את הסרטון הראשון שהעלה בגלגול מחדש שלו בפייסבוק, הסרטון ההוא ממאי 2016. הנה, זה:

לא רק שהסרטון הזה חריג מבחינת הלבוש של ברק, הוא חריג גם ברמת האינטימיות שלו. לברק אין פרומפטר בסרטון הזה, הוא לא מאופר, הסאונד דפוק וגם הוידיאו באיכות נמוכה. נדמה לי שהוא אשכרה הדליק את הטלפון שלו וצילם אללה באב-אללה.

התחושה שלי מהסרטון הזה היא שברק הכניס אותנו לחלל מאוד פרטי שלו, אולי בלי כוונה. פתאום לא רק הצבע הלבן והנייטרלי שוטף את הפריים אלא יש כאן הרבה מאוד עץ. יש עבודות אומנות ספציפיות ולא סתם שעון גדול או ספרים בספריה. אולי זה חדר העבודה שלו, אולי זה אזור בחדר השינה שלו (יש הד משמעותי, זה לא חדר קטן), השד יודע.

על הקיר מאחורי ברק תלויות שתי תמונות, שני רישומים ליתר דיוק. בימני דיוקן של משהו שנראה כמו נער יהודי חרדי בגולה. בשמאלי משהו שנראה כמו הרבה יהודים חרדים יחד. אין לי מושג אם אלה רישומים שלו עצמו, הוידאו באיכות נמוכה מדי בשביל לקלוט פרטים ברקע. שניהם חתומים, ונראה כאילו שניהם מוסגרו באותו מקום (שימו לב לפתקית כלשהי בפינה השמאלית תחתונה של כל אחת מהתמונות).

בסרטון הזה יש לנו ברק אחר. פחות לוחמני, פחות מהוקצע, פחות גדול, פחות מתוכנת. בלי סידור פרחים, בלי טשטוש של הרקע בלבן, בלי לשים את עצמו במרכז באופן מובהק מדי. סתם יושב ומדבר.

משקיף על החברה הישראלית מלמעלה

עושה רושם שהצבע הלבן ואינסוף המנורות הם מוטיב חוזר בדירות של אהוד ברק. אל הדירה הקודמת שלו במגדלי אקירוב זכינו להציץ בזכות ארי ליבסקר, עיתונאי מוסף כלכליסט שהתחפש למיליארדי קרואטי והלך לבחון אותה למטרות רכישה.

"המטבח והסלון הם למעשה חלל אחד ענק", כתב אז ליבסקר, "שמחולק על ידי מחיצות למטבח, לשולחן אוכל, לפינת ישיבה ולפינת טלוויזיה. אנחנו מתחילים בחדר האוכל. במרכזו השולחן הגדול ביותר שראיתי בימי חיי. אני לא יכול לדמיין את המנוף האדיר שנדרש כדי להרים אותו לכאן. מעל שולחן האוכל תלויות כ־20 מנורות המכוונות להאיר כל צלחת בנפרד. הסלון גדול עד שאפשר להיאבד בו, ומחולק לכמה חלקים. בקצהו האחד טלסקופ גדול, שנראה כמתאים לגובהו של ברק. לא רחוק ממנו ספר תצלומים גרנדיוזי העומד על חצובה, פתוח על תמונה בשחור־לבן של המינגוויי. בצד אחר, בנישה נאה בקיר, מוצבות זו על זו אבני בזלת, המשמשות כאח. אחר כך המטבח. הוא עצום, כמו כל שאר הדירה, ובמרכזו אי גדול. כל המטבח צבוע בלבן. הוא כל כך נקי וצחור עד שנדמה שאיש לא גר שם. כאילו נועד לאקזיט בלבד".

בקיצור, נדמה שלמרות מעבר הדירה והיציאה מהפוליטיקה (והחזרה אליה?) אהוד ברק לא החליף טעם, הוא רק גידל זקן, וגילה את הכוח של הרשתות החברתיות. מלבד אלה, הוא כנראה עדיין אדם רהוט ואנליטי שממרום דירות רחבת הידיים בקומה הלכו-תדעו-איזו במגדל יוקרה בלב תל אביב, או בניו יורק, או באיפה שזה לא יהיה שעונה על הקריטריונים "רחוק מאוד" ו"קריר מאוד", מנתח כמו כירורג את יריבו הפוליטי ראש הממשלה ואת החברה הישראלית, שאותה הוא רואה כמעט אך ורק מלמעלה. ממש מלמעלה.