מנהיג האופוזיציה הטורקי הגולה, פתהוללה גולן
צילום: אי-פי

"אם ארה"ב תסגיר אותי לטורקיה, לא ארגיש רע"

פתהוללה גולן, המתנגד החריף לנשיא טורקיה שהואשם בניסיון ההפיכה, בראיון נדיר: "את ארדואן צריך להחליף בדרך דמוקרטית"
רויטרס
12 ביולי 2017
12:55
עודכן ב 13:32

פתהוללה גולן, יריבו הפוליטי הגדול ביותר של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, אמר היום (רביעי) בראיון נדיר ממקום מושבו בארצות הברית כי אם וושינגטון תחליט להסגירו לטורקיה, כפי שדורשים באנקרה, הוא "יעזוב ללא הרגשה רעה".

טורקיה האשימה את גולן בתכנון ניסיון ההפיכה הכושל שהתרחש ביולי 2016, וארדואן אף הגיש בקשה לארצות הברית להסגיר את מנהיג האופוזיציה הגולה. עם זאת, בארצות הברית טוענים כי טורקיה לא סיפקה להם עד כה הוכחות מספקת לגבי מעורבותו של גולן בתכנון ניסיון ההפיכה.

בראיון דחה גולן את טענות טורקיה על הסף, ואמר כי לא היה מעורב במהלך. "מעולם לא תמכתי בהפיכה", אמר מנהיג האופוזיציה הגולה. לטענתו, ארדואן חותר להשיג כוח דיקטטורי בטורקיה, אך הוא צריך להיות מוחלף אך ורק באמצעים לא אלימים, כדוגמת צעדת המחאה של האופוזיציה בטורקיה, שנערכה בשבוע שעבר והוציאה לרחובות מאות אלפי מתנגדים לארדואן. לדבריו, קולות האופוזיציה בטורקיה גדלים. 

גולן אף מתח ביקורת על ארצות הברית ועל האיחוד האירופי, שמתעלמות לדבריו ממעשיו של ארדואן, ודרש מהן להפעיל לחצים על הנשיא הטורקיה בכל הנוגע לטיהור הפוליטי שהוא מבצע לאחר ניסיון ההפיכה ולמה שהוא רואה כשורת צעדים אנטי-דמוקרטיים. לחצים אלו, לדעתו, עשויים להחזיר את ארדואן לדרך דמוקרטית יותר.

ארדואן התייחס היום למצב החירום במדינה השורר בטורקיה מאז ניסיון ההפיכה הכושל ב-15 ביולי 2016, ואמר כי באקלים הנוכחי הוא לא מתכוון להסירו. "אין שאלה בכלל אם להסיר את מצב החירום במצב הנוכחי. הוא יוסר כשכל העניינים הללו ירדו מן הפרק", אמר ארדואן בנאום בפני משקיעים באנקרה.