צילום: פלאש 90

ואם אלה כן הצתות

לשאלה האם השריפות ברחבי הארץ הן אירוע לאומני או לא יהיו השלכות כבדות עבור מי שבתיהם נשרפו. שאלות ותשובות
גור מגידו
25 בנובמבר 2016
07:09

השאלה האם גל השריפות של הימים האחרונים נגרם בשל הצתות, ובפרט בשל הצתות על רקע לאומני, עשויה להישמע כמו עוד ויכוח תאורטי בין ימין לשמאל. אבל לשאלה הזו יש גם השלכה כלכלית גדולה מאוד עבור קורבנות השריפות, אלו שבתיהם חרבו ושרכושם ניזוק. הסיבה: מס רכוש מפצה קורבנות של מעשי איבה, ולכן השאלה האם מדובר במעשה איבה או באסון טבע היא קריטית.

שר הפנים אריה דרעי הבטיח שביום ראשון השמאים של הרשויות המקומיות יתחילו לפעול כדי להתחיל את תהליך הפיצוי. להאמין לו?
הכרזות זה יפה. אבל כל עוד המשטרה לא תסיים את החקירה בקביעה שמדובר בהצתה ממניע טרוריסטי, קרן הפיצויים לא תפצה את הנפגעים.

למה יש כסף למעשה איבה ולא לאסון טבע?
כי יש קרן שמיועדת בדיוק לזה: קרן הפיצויים לנפגעי מלחמה ופעולות איבה. הקרן הזו הוקמה על ידי המדינה בתחילת שנות ה-60, היא ממומנת מכספי המסים, והיתרה שלה נכון להיום היא 8.3 מיליארד שקלים, מקור כספי משמעותי לכל הדעות.

אוקיי, אז איך מחליטים מהי פעולת איבה?
ההחלטה הזו נתונה בידי רשות המסים, שמנהלת את קרן הפיצויים. בפועל, מי שיקבע זו המשטרה, לאחר שתחקור את השריפות. הבעיה היא שהסיכוי של המשטרה להגיע להכרעה חד משמעית בשאלה הזאת לא גבוה במיוחד, ויכול להיות שלא נדע לעולם. הרשות מבחינתה תתחיל לשלם רק אם ייקבע פוזיטיבית שמדובר בהצתה על רקע לאומני; כלומר, אם לא יתפסו את המצית ויעמידו אותו לדין - קרן הפיצויים כנראה לא תפצה.

אז איך עוד יוכלו נפגעי השריפות לקבל פיצויים בגין הנזקים?
מי שקנה את הבית שלו באמצעות משכנתא ככל הנראה גם רכש ביטוח נגד שריפות. בכל ביטוח התנאים אחרים וסכום הפיצוי מוגבל עד גובה מסוים, וצריך לברר את הפרטים מול חברת הביטוח. מי שלא ביטח את הבית ואת הרכוש שלו יזדקק לחסדיה של המדינה.

ומה המדינה תעשה? האם היא תפצה את מי שאין לו ביטוח?
במקרה שהאירוע לא מוכרז כפעולת איבה, המדינה יכולה להחליט שהיא דואגת לכל מי שביתו חרב עליו, ולהקצות כסף לפיצוי הנפגעים הלא מבוטחים.

וזה באמת יקרה?
אם לשפוט לפי העבר, בכלל לא בטוח. אחרי השריפה בכרמל ב-2010 הממשלה הקציבה עשרות מיליוני שקלים לשיקום הכרמל. הכסף הזה הושקע בין היתר, בשיקום תשתיות וגם בבניית האנדרטה הגדולה שטקס חשיפתה זכור לכולנו; לא מעט אזרחים שרכושם נפגע, נאלצו לתבוע את המדינה כדי לקבל פיצוי כלשהו.

ומה קרה בסוף?
נפגעי השריפה בכרמל תבעו את המדינה, בטענה שהיא אחראית לנזק בגלל הרשלנות הקשה בטיפול בשריפה. בית המשפט אישר הסדר פשרה, שבמסגרתו שילמה המדינה פיצוי של 54 מיליון שקל, אבל רובו שולם לחברות הביטוח, ורק חלק קטן למי שבתיהם ניזוקו ולא היו מבוטחים; וכל התהליך הזה לקח שש שנים.

איך מגישים תביעה?
תביעות ניתן להגיש באמצעות מילוי טפסים אונליין באתר רשות המסים.