צילום: AP

הרודן מת, תחי המהפכה. ברשת

מותו של פידל קסטרו פתח קרבות וירטואליים חובקי עולם. מדונלד טראמפ ועד מפלגת חד"ש - הקרב הישן בין שמאל וימין התעורר בעקבות מותו של "אל קומנדנטה". קסטרו מם, סקירה
27 בנובמבר 2016
09:27

פידל קסטרו מת בסוף השבוע האחרון, בגיל 90, כמעט שישים שנה אחרי שהוביל את המהפכה בארצו. "המפקד העליון של המהפכה מת בשעה 22:29", הודיע בלאקוניות אחיו, ראול והצית סערה ברשת סביב המורשת של שליט קובה האגדי. 

הראשון שירה את יריית הפתיחה היה, מי אם לא, נשיא ארה"ב הנבחר - דונלד טראמפ:


 

בהמשך פרסם גם טראמפ הודעה ארוכה יותר שגם היא לא סבלה מדיפלומטיות יתר. "קסטרו היה דיקטטור אכזר, שדיכא את עמו קרוב לשישה עשורים", ואם זה לא הספיק, הגיע גם ההמשך: "המורשת של קסטרו היא כיתות יורים, גניבה, סבל בל יתואר, עוני ושלילת זכויות אדם בסיסיות". 

מעבר לגבול בצפון אמריקה, מותו של קסטרו כבר הצית קרב של ממש. ראש הממשלה ג'סטין טרודו, הפנה את עוקביו להצהרתו הרשמית על מותו של שליט קובה. הוא קרא לו "מנהיג גדול מהחיים, מהפכן ונואם אגדי". טרודו גם שפך שמן למדורה, כשהתייחס את הקשר האישי בין משפחתו לפידל קסטרו, וציין את הידידות בין אביו, ראש ממשלת קנדה המנוח פייר אליוט טרודו, למהפכן הקובני השנוי במחלוקת.

מבין שלל התגובות הזועמות על ההודעה המחבקת, בלטה תגובתו של מרקו רוביו, שכשל מול טראמפ בהתמודדות על המועמדות לנשיאות. רוביו, בן להמגרים קובנים,  כתב: "זה פרודיה או שזה אמיתי?" הוא שאל. "כי אם זה אמיתי - זה מביש ומביך".

וגם בארץ, העלה מותו של קסטרו את הוויכוח הכי עתיק שמאל וימין. זה התחיל עם ההודעה מטעם הסמן הפוליטי הכי שמאלי בכנסת - מפלגת חד"ש:

שזכה לתגובות זועמות:

גם תא "גאווה בליכוד" מיהר להבהיר את עמדתו כלפי מותו של המנהיג הקובני:

העיתונאי חיים הר זהב דווקא נפרד מהקומנדנטה במילים חמות: 

אלא שמרבית הגולשים החזיקו בעמדה שקסטרו היה רודן אכזר שהפך את קובה למדינה נחשלת וענייה. אחד מהם השווה את התגובות למותו לאבל בישראל בעקבות מוטו של יוזף סטאלין ב-1953: 

ולסיכום, היה את מי שהחזיר את הדיון לישראל 2016:עוד מילים שיש בכתבה