צילום: פלאש 90

פרסום ראשון: יוזמת רגב - לא חוקית

בתשובה לפניית האגודה לזכויות האזרח, השיבה המשנה ליועמ"ש כי יוזמת רגב לתקצב טקסים בתחום התרבות רק לאחר בחינת התוכן שיוצג בהם היא "חסרת עוגן משפטי"
רום ליאור
27 בנובמבר 2016
11:13

פחות משבוע חלף מאז פורסם על יוזמתה החדשה של שרת התרבות, מירי רגב, לתקצב טקסים בתחום התרבות רק לאחר בחינת התוכן שיוצג בהם, והבוקר הבהירה לה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, כי מדובר ביוזמה לא חוקית 

במענה לפניה שהעבירה האגודה לזכויות האזרח אל זילבר, נכתב כי יוזמתה של רגב פוגעת בחופש הביטוי: "בכל הנוגע לטקסי הענקת פרסים בתחום התרבות, התנאת התמיכה בהם בבחינתה של שרת התרבות מראש את תוכן הטקסים, זהות הדוברים או תוכן דבריהם, לחלוטין איננה אפשרית שכן יש בה פגיעה בחופש הביטוי, ובמצב המשפטי הקיים אין לה עוגן משפטי".

המשנה זילבר מציינת במכתבה כי חוות דעתה בנושא הובהרה לשרה רגב, וכי בנוסף צוין בפני שרת התרבות כי "יוזמות המתנות תמיכה בתוכן, מייצרות אפקט מצנן על חופש הביטוי בתחום האומנות והתרבות, תחום שבו קיימת חשיבות מיוחדת לקיומו של מרחב חופשי המאפשר שיח פלורליסטי והצגה של דעות רבות ומגוונות".

מתוך המכתב של המשנה ליועמ

תשובת המשנה ליועמ"ש דינה זילבר

לפני למעלה משנה, הבהירה המשנה זילבר לרגב כי יוזמה דומה נוספת שקידמה השרה אינה חוקית, והביאה לגניזתה בצורתה המקורית: בחודש אוגוסט 2015 קידמה שרת התרבות מהלך לשינוי מבחני התמיכה במוסדות תרבות, כך שהתמיכה תותנה בבחינת תוכן היצירות המוצגות בהם. במענה לפניה בנושא שהועברה ללשכת היועץ המשפטי לממשלה, נכתב כי "לא מן הנמנע ששינוי מבחני התמיכה באופן הכולל בחינה של תוכן היצירה, יכול היה לגרום לחלק ממוסדות התרבות להימנע ממתן ביטוי לעמדות מסויימות, מתוך חשש שיסכנו את התמיכה הממשלתית. פגיעה באפשרות הפקתה או הפצתה של יצירה על בסיס תוכנה, היא פגיעה קשה במיוחד בחופש הביטוי, ולכך מתנגד היועץ המשפטי לממשלה".