תושבי פלורידה מצטיידים בסופרמרקטים לקראת הסופה
צילום: אי-פי

"אירמה" בדרך לחופי ארה"ב: מיליונים נמלטים צפונה

סופת ההוריקן אירמה, שהתחזקה שוב לדרגה 5, עושה את דרכה מקובה לכיוון פלורידה שבארה"ב. מיליוני בני אדם התפנו מבתיהם
סוכנויות הידיעות
09 בספטמבר 2017
09:08
עודכן ב 09:56

סופת ההוריקן ההרסנית "אירמה" ממשיכה בנתיבה צפונה מהאיים הקריביים לכיוון חופי פלורידה שבארה"ב, ומתחזקת היום (שבת) שוב לדרגה 5 המקסימלית, עם רוחות במהירות 260 קמ״ש. במהלך הלילה הסופה הותירה הרס רב באי קובה שבצפון הקריביים והביאה למותם של 24 בני אדם. הסופה צפויה להכות מחר בבוקר בפלורידה, המדינה הרביעית בגודלה בארה"ב, והרשויות הורו למעל 5.6 מיליון תושבים להתפנות מבתיהם ולהגן על עצמם מפני הרוחות העזות והגשמים הכבדים: "אם התבקשתם להתפנות ולעזוב את בתיכם – עשו זאת עכשיו. לא הלילה, לא בעוד שעה, עכשיו" – כך הורה מושל מדינת פלורידה ריק סקוט במסיבת עיתונאים אמש. הוא הוסיף: "אנו צופים שההוריקן יכה בעוצמה לכל אורך החוף המזרחי והמערבי של פלורידה. כל תושבי המדינה צריכים להתכונן לעזיבה".

הוריקן "אירמה" צפוי להיות הסופה העזה ביותר באוקיינוס האטלנטי אי פעם, ומהחזקות שהיכו בארה"ב. בשיא הסופה, הרוחות צפויות להגיע למהירות של 297 קמ"ש למשך 37 שעות – זמן ממושך יותר מכל סופה אחרת שתועדה אי פעם. הפינוי ההמוני מדרום פלורידה עשוי להיות אחד מהפינויים ההמוניים ביותר בהיסטוריה של ארה"ב.

"'אירמה' ממשיכה להוות איום שיהרוס את ארצות הברית בפלורדיה או במדינות דרום-מזרחיות אחרות", כך אמר אמש מנהל הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום. הוא הוסיף והזהיר כי חלקים מדרום פלורידה יהיו מנותקים מחשמל למשך ימים ואף שבועות וכי יותר ממאה אלף בני אדם עשויים להזדקק למקלט.

"סופת ההוריקן אירמה היא בממדים אפיים, גדולה אולי יותר מכל מה שראינו אי פעם. היו בטוחים וצאו ממסלולה, במידת האפשר. הממשל הפדרלי מוכן", צייץ אתמול נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.