מסוק במהלך תרגיל אור הדגן
צילום: אתר צה"ל

"שיפרנו מוכנות": הסתיים התרגיל הצבאי הגדול זה 19 שנה

תרגיל "אור הדגן" נמשך עשרה ימים וכלל תמרונים משותפים של כוחות היבשה, האוויר והים בהשתתפות עשרות חיילי מילואים
ענבל תמיר וכרמלה מנשה
14 בספטמבר 2017
15:38

"שיפרנו את המוכנות לאתגרי העתיד, תוך מימוש תפיסת השילוביות הבין זרועית ובחינת היכולות בהיבטי המודיעין, האש ולבסוף התמרון" - כך אמר היום (חמישי) מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, עם סיומו של תרגיל הגיס "אור הדגן". התרגיל, על שם אלוף במיל' מאיר דגן, הוא הגדול ביותר שנערך בצה"ל זה 19 שנה וכלל היערכות למלחמה בחיזבאללה.

הרמטכהרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט ואלף פיקוד צפון, יואל סטריק, במהלך התרגיל. צילומים: דובר צה"ל

התרגיל נמשך עשרה ימים, בהשתתפות עשרות אלפי אנשי מילואים ובמהלכו תרגלו כוחות צה"ל מאמצים משותפים של כוחות היבשה, האוויר והים. מטרת התרגיל הייתה לשפר את כשירות פיקוד הצפון, הגיס הצפוני ואוגדותיו למלחמה - בדגש על חזית לבנון. התרגיל דימה מלחמה וכלל יכולות הגנה, מהלומות אש, מודיעין ותמרון במספר גזרות במקביל ולאורך זמן רב - תוך יכולת לבצע שינוי משימה. במהלך התרגיל תורגל המטה הכללי במשך יומיים במגוון תרחישים רב-זירתיים.

תרגיל אור הדגןתרגול משותף במהלך התרגיל

כוחות חיל האוויר תרגלו במהלכו מגוון תרחישי תקיפה והגנה. חיל הים תרגל תקיפות מטרות חוף, סיוע בתמרון כוחות היבשה, סיכול פעילות עוינת וכן הגנה על נכסים אסטרטגיים של ישראל. במקביל, תרגל פיקוד העורף את מימוש התוכנית להעברת תושבים מקו העימות.

חיילים במהלך תרגיל אור הדגןחיילים במהלך התרגיל, שכלל עשרות אלפי חיילי מילואים

מדובר צה"ל נמסר כי פיקוד הצפון והגיס הצפוני מודים לתושבי הצפון על האירוח ועל שיתוף הפעולה המלא. במקרה ובמהלך התרגיל הושארו פסולת או ציוד, מבקשים בצה"ל לדווח על כך בטלפון 04-6979011.