הפגנת הנכים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הנכים חסמו את כביש 1; המשטרה מחלקת קנסות למוחים

המשטרה החלה לאכוף את חוקי התנועה והיא קנסה את פעילי הנכים המוחים שחסמו את כביש 1 סמוך ללטרון
נופר משה, דקלה אהרון-שפרן
25 בספטמבר 2017
10:08
עודכן ב 14:57

פעילים במחאת הנכים המשיכו לחסום היום (שני) כבישים באזורים שונים ברחבי הארץ, במחאה על הקצבה הניתנת להם. בשעות הצהריים חסמו פעילים את צומת יד מרדכי שבכביש 4, והבוקר נחסמה במשך יותר משעה התנועה בכביש 1 לכיוון ירושלים, סמוך למחלף לטרון, ונוצרו פקקי תנועה ארוכים. פעיל מאבק הנכים עופר סופר, שנעצר בחסימת המשטרה באשדוד, סיפר ל"כאן" כי החליט להוביל את החסימה הבוקר בעקבות הודעת המשטרה. יחד איתו חוסמים את הכביש ארבעה כלי רכב ופעילים נוספים בודדים.

המשטרה דרשה מהם לפנות את הכביש, החלה לאכוף את חוקי התנועה וחילקה דו"חות לנכים המוחים, ובהם קנס על סך 500 שקלים.

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופסור אבי שמחון, אמר כי המסגרת התקציבית של המתווה לפתרון משבר הנכים לא תשתנה, אך אם יש לנכים הצעות אחרות במסגרת זאת הוא מוכן לשמוע אותן.

שמחון הוסיף כי מדובר בתקציב של כמליארד וחצי שקלים בשנה הקרובה, ובסך הכל כארבעה מליארד שקלים בארבע השנים הקרובות. "אין מה לדבר על דרישות הנכים להשוואת הקצבאות לשכר המינימום מכיוון שאין תקציב לכך. העובדה שעשרה אנשים חוסמים מיליון אנשים אין משמעה שמאבק הנכים הסלים אלא שזו מדיניות המשטרה. חוסמי הכבישים אינם מייצגים את כלל הנכים בישראל", אמר שמחון. מחר צפוי שמחון להיפגש עם נציגי קואליציית הנכים.

פרופסור אבי שמחוןפרופסור אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חבר הכנסת אורן חזן מהליכוד שעמד בפקק התנועה שיצרו הנכים אמר בשיחה עם כאן כי הוא תומך במאבקם ומתכוון לסייע להם.

אמש הודיעה המשטרה על שינוי במדיניות הטיפול בהפגנות הנכים. בהודעת המשטרה נכתב כי "ככל שתמשכנה ההפרעות החמורות, המשטרה תאכוף את חוקי התנועה. זאת בעקבות התגברות ההפרות החמורות לתנועה במחאת הנכים".

במטה המאבק של הנכים הביעו צער על החלטת המשטרה. "חבל שהמדינה שולחת את המשטרה כדי להחליש את מאבק הנכים, במקום לפתור את בעית הנכים", אמרה נעמי מורבייה, יושבת ראש מטה המאבק בנכים.

הנכים דורשים זה זמן רב להעלות את הקצבה הנוכחית, שמסתכמת ב-2,432 שקלים בחודש, בהתאם למתווים המוצעים לפיהם תושווה קצבת הנכות לשכר המינימום. לטענתם, הוועדה שמינה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בראשות פרופסור אבי שמחון נועדה "לתת את הכי מעט שאפשר תוך אפליה קשה בין נכה לנכה".