t
אלמוג עמרם
צילום: מתוך פייסבוק

המשטרה התעכבה, גופת ההרוג אותרה שעות אחרי התאונה

שלושה חודשים אחרי מותו של אלמוג עמרם בתאונה בצומת נחושה, נחשף בכאן המחדל סביב טיפול המשטרה. התאונה דווחה בטעות ללא נפגעים וניידת לא הגיעה
רועי ינובסקי
25 בספטמבר 2017
11:17

"אתם אומרים כבר הרבה זמן שתשלחו ניידת ואף אחד לא הגיע. אני חושש לחיים של אח שלי" – כך נשמע יניב עמרם בשיחות חוזרות שקיים עם מוקד 100 של המשטרה, שעות לאחר תאונת הדרכים שבה מצא אחיו, אלמוג עמרם, את מותו. ההקלטות הובאו לראשונה הבוקר (שני) ב"סדר יום" בכאן רשת ב', וחושפות את המחדל בהתנהלות המשטרה סביב התאונה. ממצאי החקירה יובאו במלואם בחדשות הערב בכאן 11.

בחודש מאי האחרון היה מעורב עמרם, בן 28, בתאונת דרכים בצומת נחושה שבכביש 35 בדרום כשעשה את דרכו לשירות מילואים ברכב של אחיו. אף על פי שהאח התקשר לדווח שוב ושוב כי עמרם נעדר בזירת התאונה, ולמרות עשרות דיווחים של אזרחים נוספים שחלפו במקום, מתברר כי טיפול המשטרה באירוע התעכב, ככל הנראה משום שהתאונה סווגה בטעות כתאונה ללא נפגעים – והגופה אותרה רק שעות רבות לאחר מכן, אחרי רדת החשיכה.

אלמוג עמרם (צילום: מתוך פייסבוק)

אחיו של עמרם הספיק להגיע בעצמו מחיפה לזירת התאונה בדרום, ותיאר בפני מוקדנית המשטרה כי כרית האוויר ברכב של אלמוג נפתחה, וכי ייתכן שהוא נבהל וברח מהמקום או נפגע בעצמו. "אח שלי נעלם. יכול להיות שהוא נפגע, אני לא יודע מה", התריע האח. "יש חשש לחייו. זו תאונה חזיתית, אני אומר לך, צריך כמה שיותר מהר שתגיע לפה ניידת". בכל השיחות הובטח לו שניידת אכן נשלחה, אך במשך שעות ארוכות היא לא הגיעה.

דוח נתיחה שבוצעה בגופתו עמרם, ושהגיע לידי המשטרה בחודש שעבר, לא הבהיר את נסיבות מותו, ולא ברור אם נגרם כתוצאה מפגיעה במהלך התאונה או כתוצאה מהתקף שחווה לאחר מכן. בנוסף, הדוח לא הצביע על שעת המוות המדויקת. המשטרה מינתה קצין כדי לבדוק את נסיבות האירוע, אך הוא טרם הגיש את ממצאיו.

אביו של עמרם, שמוליק, אמר היום בשיחה עם קרן נויבך ב"סדר יום" כי איש מטעם המשטרה לא שמר על קשר עם המשפחה ולא סיפק הסברים בתקופה שלאחר התאונה. "אין לי מנוח, אני לא מוצא שקט", אמר עמרם. "הבן שלי נזרק לתעלה ואף אחד לא בא להציל אותו. הבנתי שהבן שלי לא שייך – לא לצה"ל, לא למדינה. זה זלזול וזחיחות דעת".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "הדיווח הראשוני שהתקבל במשטרה התייחס לתאונת דרכים עם נזק בלבד וללא נפגעים. רק מספר שעות מאוחר יותר נודע כי קיים חשש לחיי אדם, ובשלב זה הופעלו כלל האמצעים בניסיון לאתרו, לרבות מסוק, גשש, אמצעים טכנולוגים וסריקות שבוצעו בשטח יחד עם בני משפחתו. במהלכם אותר ללא רוח חיים. מחקירת נסיבות מותו, שהתבססה בין היתר, על ממצאי המכון הפתלוגי, עלה כי אלמוג ז"ל לא נפטר כתוצאה מהתאונה ובני משפחתו עודכנו בממצאי החקירה ותוצאותיה בהתאם".

בדובר צה"ל אמרו בתגובה: "צה"ל פועל במסירות בכל אירוע בו נפגע חייל צה"ל. התאונה בה נהרג סמ"ר אלמוג עמרם ז"ל נחקרה ע"י משטרת ישראל ומצ"ח. חקירת מצ"ח בשלבי סיום, ועם השלמתה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית. צה"ל משתתף בצער משפחתו של סמ"ר עמרם וימשיך ללוותה".