קים ג'ונג און צופה בניסוי בשיגור טיל, לפני כשבוע
צילום: אי-פי

קוריאה הצפונית: ארה"ב הכריזה מלחמה

מחריף המתח בין שתי המדינות. הפנטגון: אם פיונגיאנג לא תפסיק את פעולותיה הפרובוקטיביות נספק לטראמפ כמה דרכי פעולה אפשריות
רויטרס
25 בספטמבר 2017
18:25
עודכן ב 21:38

שר החוץ של קוריאה הצפונית, רי יונג הו, אמר היום (שני) כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז מלחמה על ארצו ולכן פיונגינאג שומרת לעצמה את הזכות לנקוט אמצעים – בהם הפלת מפציצים אמריקניים. בתגובה לדברים מסר דובר הפנטגון, רוברט מאנינג, כי "אם פיונגיאנג לא תפסיק את הפעולות הפרובוקטיביות שלה, הפנטגון יספק לנשיא טראמפ מספר דרכי פעולה אפשריות להתמודד עם קוריאה הצפונית". 

בשיחה עם כתבים בניו יורק, בה ביקר לרגל עצרת האו"ם שנערכה בשבוע שעבר, אמר רי כי "על העולם כולו לזכור בבהירות שארצות הברית היא שהכריזה ראשונה מלחמה על ארצנו". לדבריו, בעקבות זאת "תהיה לנו כל זכות לנקוט אמצעי נגד, כולל הזכות ליירט מפציצים אסטרטגיים של ארצות הברית אפילו אם הם אינם בתוך המרחב האווירי של ארצנו". מאוחר יותר דחה הבית הלבן את הטענה שארצות הברית הכריזה מלחמה וכינה אותה "אבסורדית".  

 מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטיירש קרא לצנן את הרוחות והזהיר כי השיח הנפיץ בין הצדדים עלול להוביל לאי הבנות, ואמר כי הפתרון היחיד הוא הפוליטי. 

שר החוץ של קוריאה הצפונית בניו יורק, היום (צילום: אי-פי)

שלשום דיווח הפנטגון כי מפציצים אמריקניים מסוג B-1B מלווים על ידי מטוסי F-15 טסו בסוף השבוע במפגן כוח בשמי המים המזרחיים של קוריאה הצפונית. זוהי הגיחה הצפונית ביותר באזור המפורז בה טסו מטוסים אמריקניים מעל חופי קוריאה הצפונית במאה ה-21. מנגד, שר החוץ של צפון קוריאה הגיב כי "ביקור הטילים שלנו בכל רחבי ארצות הברית - בלתי נמנע".

דוברת הפנטגון דיינה וויט אמרה כי מטרת המטס היא להעביר מסר ברור לקוריאה הצפונית על האפשרויות הצבאיות הרבות שעומדות בפני הנשיא דונלד טראמפ במשבר בין שתי המדינות. הדבר, אמרה, "מדגיש את הרצינות שאנו מייחסים להתנהגות הפזיזה (של פיונגיאנג)". 

המטס בא בתגובה לרעידות האדמה שהורגשו בשבת בדיקטטורה המבודדת, שעוררו חשד שפיונגיאנג ערכה ניסוי גרעיני נוסף. עם זאת, סין, קוריאה הדרומית והארגון העולמי לניטור ניסויים גרעיניים הודיעו כי הרעש היה טבעי. ניסויים קודמים שביצעה קוריאה הצפונית גרמו לרעידות אדמה.