תושבי הר אדר לאחר הפיגוע
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תושב הר אדר: "הפועלים בני בית פה, לא יודעים מאיפה זה בא"

אייל, ששמע מביתו את פיגוע הירי בכניסה ליישוב, סיפר לכאן רשת ב' על מערכת היחסים עם הפועלים הפלסטינים: "בא יצור והפר לנו את השלווה"
מערכת כאן ועכשיו
26 בספטמבר 2017
09:39
עודכן ב 16:58

"זה יום עצוב. אני גר בהר אדר כבר 12 שנים, זה אחד מהיישובים המדהימים בארץ. הפיגוע הזה צובע אותו בצבע מכוער". כך אמר הבוקר (שלישי) אייל, תושב הר אדר, בראיון ל"קלמן ליברמן" בכאן רשת ב' בעקבות פיגוע הירי בכניסה ליישוב שבו נהרגו שוטר מג"ב ושני מאבטחים.

אייל תיאר כיצד שמע בשעות הבוקר את הירי במהלך כניסת הפועלים הפלסטינים ליישוב. "הבית שלי סמוך מאוד לזירת הפיגוע", אמר, "בדרך כלל יש פה חתונות ושומעים זיקוקים, אבל אמרתי לעצמי שלא ייתכן רעש כזה בבוקר. אחרי ששמעתי ירי קל נשמע צרור, ואז הבנו שקרה משהו מוזר".

עמדת הבידוק בכניסה להר אדר

תושבים בהר אדר לאחר הפיגוע הבוקר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

לדבריו, לא קדמו לאירוע סימנים מקדימים. "יש לנו מערכת יחסים נהדרת עם הפועלים ביישוב", אמר אייל. "אלה פועלים שבנו את היישוב הזה ומתחזקים אותו. זה יום עצוב. אני גר פה 12 שנים, זה יישוב מדהים, מהיפים והמיוחדים בארץ. יש לנו שכנות מעולה עם הפועלים ואני לא יודע מי זה היצור הזה שהגיע והפר את השלווה שלנו".

תושב הר אדר הדגיש כי "עד היום, מעולם לא נתקלתי בפועל עוין. הם בני משפחה ובני בית פה, כולם אנשים חיוביים. אני ממש לא יודע מאיפה זה בא". על השאלה אם הפיגוע ישפיע על מערכת היחסים עם הפועלים, אמר אייל: "אין לי ספק שבשלב הראשון זה ישפיע לפחות על הכניסה והיציאה שלהם".

ראש מועצת הר אדר, חן פיליפוביץ', שוחח גם הוא עם קלמן וליברמן ואמר כי מדובר אירוע לא פשוט. "חשוב לנו להרגיע ולציין שהר אדר פועלת כרגיל", הבהיר פיליפוביץ'. "בתי הספר והגנים יפעלו היום בשגרה. יש כוחות משטרה ומג"ב ביישוב ובסובב שלנו, וחשוב שנקיים את השגרה".

המחבל, ג'מאל נימר

הוא הוסיף כי הפיגוע יכול היה להיות עם תוצאות קשות יותר. "יש לנו מערך אבטחה סדור שעובד שנים רבות. צריך לציין שמי שפעל ראשון היה הרבש"צ (רכז ביטחון שוטף צה"לי) של היישוב, שפעל וחתר למגע כמו שמצופה ממנו. זה שטח שנכנסים אליו פועלים וכולם מחזיקים באישורי עבודה. המפגע הזה כבר לא קיים, וכל מפגע אחר שחושב לבוא ימצא את עצמו באותו המצב".

עיסאם עותמאן אסאדוב, אביו של המאבטח יוסף עותמאן שנהרג בפיגוע, שוחח עם כאן 11 ואמר על בנו: "הוא היה ילד חזק, חכם ומתורבת. היה אחראי יחידת אבטחה בהר אדר. שירת במג"ב באיו"ש. עזר ליהודים ולערבים. הפיגוע הזה לא בא במיוחד לרצוח את יוסף, היו איתו עוד אנשים. השם יעזור לאמא שלו ולמשפחה. אני סומך על הכוחות של צה"ל שיטפלו במפגע השפל הזה ובני משפחתו".