כורדים חוגגים באירביל בסיום משאל העם
צילום: אי-פי

ארדואן: נרעיב את הכורדים אם יכריזו על עצמאות

הנשיא הטורקי כינה את משאל העם בחבל הכורדי בעיראק "הרפתקה עם סוף שחור", וציין שגם אופציה צבאית על השולחן. עיראק סירבה לדון במשאל: "לא חוקתי"
רויטרס
26 בספטמבר 2017
13:26

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן איים היום (שלישי) שתושבי החבל הכורדי בעיראק "ירעבו" כשטורקיה תחסום את מעברי הגבול לאזור, בעקבות משאל העם שנערך אתמול.

בריאיון שהועבר בשידור חי בטלוויזיה הטורקית אמר ארדואן כי הוא מקווה שהממשלה הכורדית בעיראק תפעל בהיגיון ותוותר על שאיפתה לעצמאות, שאותה כינה "הרפתקה עם סוף שחור". הוא גם קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו לחזור בו מתמיכתו בדרישה הכורדית לעצמאות.

ארדואן נואם נגד משאל העם הכורדי:


לדבריו, כל האזור ייגרר למלחמת פלגים אם מנהיג החבל הכורדי, מסעוד בראזני, לא יחזור בו. "עד לרגע האחרון, לא ציפינו שברזאני ייעשה טעות כזו, אבל כנראה טעינו", אמר הנשיא הטורקי. "המשאל הזה, שנעשה ללא כל התייעצות הוא בגידה".

תושבים בארביל חוגגים עם סיום משאל העם (צילום: אי-פי)

ארדואן הבהיר כי כל האפשרויות - "מצעדים כלכליים ועד פעילות צבאית באוויר וביבשה" - נמצאים על השולחן. "טורקיה לא תהסס להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותה" אם 'נתיב השלום' ייחסם", אמר. הוא חזר על איומו שארצו תחסום את הזרם בצינור העובר בשטחה, שמעביר נפט מהחבל הכורדי לנמל ג'ייהאן בטורקיה ומשם לשווקים בעולם. 

מוקדם יותר שללה ממשלת עיראק כל כוונה לדון בנוגע לפרישה אפשרית של החבל הכורדי בצפון המדינה. ראש ממשלת עיראק, חיידר אל עבאדי אמר בנאום שנשא לאחר שמשאל העם הסתיים: "אנחנו לא מוכנים לדון בתוצאות המשאל, משום שהוא לא חוקתי".

טנקים טורקים בתמרון צבאי מול גבול עיראק (צילום: אי-פי)

במשאל העם השתתפו כשלושת רבעים מבעלי זכות ההצבעה, ויותר מ-80% אחוזים מהם אמרו כן בתשובה לשאלה אם על החבל להכריז על עצמאותו. הנשיא הכורדי ברזאני הבהיר שתוצאות משאל העם אינן מחייבות, אלא נועדו לספק מנדט למו"מ עם בגדד ועם המדינות השכנות על "היפרדות בשלום" של האזור האוטונומי הכורדי.

אתמול, במקביל לעריכת משאל העם, הודיעו טורקיה ועיראק על עריכת תמרונים צבאיים באזורים הסמוכים לגבולות החבל.