מקום הפיגוע בהר אדר, אתמול
*

ארדן: אין לשנות את מדיניות היתרי העבודה לפלסטינים

לדברי השר לביטחון הפנים, "יש לנו אינטרסים שתימשך כניסת עובדים פלסטינים לישראל". נמשך הכתר על הכפר ממנו בא המחבל
כרמלה מנשה ומערכת כאן ועכשיו
27 בספטמבר 2017
07:55

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר הבוקר (רביעי) כי אין מקום לשינוי מדיניות היתרי העבודה בישראל שניתנים לפלסטינים בעקבות הפיגוע בהר אדר. "לא צריך לשנות את המדיניות, יש לנו אינטרסים שתימשך כניסת עובדים פלסטינים לישראל", אמר ארדן בראיון לאריה גולן בכאן ב'. עם זאת ארדן הבהיר כי "הדבר מחייב בדיקה של המנגנון". צה"ל וכוחות הביטחון ממשיכים בפעילות בכפרים בית סוריכ ובידו.

על שלילת היתרי העבודה של משפחתו של המחבל ג'מל נימר, אמר ארדן כי הדבר "לא נעשה בגלל ענישה קולקטיבית אלא עד שנדע מי ידע על הכוונה לעשות פיגוע. כמובן שהריסת הבית צריכה להתבצע במהירות האפשרית. כיוון שאנחנו בעידן של טרור והסתה... חשוב לחשוף את הפרטים האישיים ואת הנסיבות המביכות של המחבל. נפרסם את זה בערבית כדי שכולם ידעו כמה בזוי ונקלה היה האיש הזה".

לדברי ארדן, "פלסטיני עם אישור עבודה שמבצע פיגוע זה דבר חריג. מבצעי הפיגועים הם בדרך כלל שוהים בלתי חוקיים. לא קשה להשיג אקדח ברשות הפלסטינית ופיגוע כזה לוקח שניות בודדות".

עמדת ארדן באשר להיתרי העבודה מצטרפת לזו של גורם ביטחוני שאמר אתמול כי "אין מקום לענישה קולקטיבית". לדבריו, "המחבל שביצע את הפיגוע היה ללא עבר פלילי או ביטחוני ואדם כזה גם היום היה מקבל אישור עבודה. יש לעשות הפרדה ולהמשיך במדיניות הברורה של שמירה ככל שניתן על שגרת החיים בשטחים, ללא פגיעה משמעותית בפעילות הכלכלית בעבודה של הפועלים".  כך או כך, במערכת הביטחון יבחנו גם את הנהלים הקשורים להכנסת הפועלים וגם את קבלת אישורי העבודה. 

אתמול אמר שר בכיר כי ייתכן שהממשלה תחליט בקרוב על הקלות לפלסטינים. לדבריו, ישראל צריכה להיענות לדרישה האמריקנית להקלות לפלסטינים כדי לקבל את תמיכת הממשל בעניין האיראני. "האמריקנים מבקשים הקלות לפלסטינים כדי לייצר מומנטום לקראת תחילת משא ומתן, ראש הממשלה בנימין נתניהו דיבר על כך במפורש שלשום בקבינט". השר הוסיף כי "הפיגוע קשה אבל לא קו פרשת מים. על שולחן הממשלה יש הצעה להעלות בעשרות אלפים את כמות הפועלים הפלסטינים. היא לא ירדה".

מחקירת הפיגוע עולה כי המחבל הגיע לבדיקה השגרתית בבוקר עם שאר הפועלים. נימר היה האחרון בתור, והניח את התיק לבדיקה על השולחן. המאבטחים איפשרו לו לעבור ואז הוא עורר את חשדו של רכז הביטחון השוטף הצה"לי (רבש"צ) שהבחין במעיל שלבש וביקש ממנו לעצור. בשלב זה הוא שלף אקדח וירה שמונה כדורים שמהם נהרגו שלושה. לאחר מכן הוא נורה למוות בידי לוחמי מג"ב.