אזריה, באוגוסט
צילום: רועי אלימה, פלאש 90

הרמטכ"ל קיצר ארבעה חודשים ממאסרו של אזריה

איזנקוט קיבל את בקשת החייל שירצה 14 חודשי מאסר: "התנהגותך הייתה פסולה - אך ישנם שיקולי חסד". אזריה הגיב: "מודה לרמטכ"ל, אין באויבינו רחמים"
ענבל תמיר, כרמלה מנשה וגל ברגר
27 בספטמבר 2017
14:21
עודכן ב 15:31

הרמטכ"ל גדי איזנקוט קיבל היום (רביעי) את בקשתו של אלאור אזריה, שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל בחברון, וקיצר את עונשו בארבעה חודשים. המשמעות היא כי אזריה יישא עונש של 14 חודשי מאסר.

במכתב לאזריה ששלח עוזר הרמטכ"ל אלוף-משנה דניאל הגרי נכתב כי "יודגש באופן ברור וחד משמעי כי בראיית הרמטכ"ל התנהגותך היתה פסולה וסתרה את פקודות הצבא ואת ערכי צה"ל. הרמטכ"ל רואה בחומרה את הכשלים שנפלו במעשיך והסטייה שהייתה בהם מערכי צה"ל כפי שבאו לידי ביטוי גם בפסקי הדין". הגרי ציין כי "עמדה לנגד עיניו של הרמטכ"ל העובדה שלא קיבלת אחריות על המעשה ושלא הבעת חרטה עליו".

למרות זאת, כתב הגרי, "כאשר שקל את הבקשה להקלה בעונש, מצא הרמטכ"ל לנכון לשקול שיקולי חסד ורחמים (ההדגשה במקור, ע"ת). שיקולים המביאים בחשבון את עברך כחייל לוחם בזירה מבצעית". עוזר הרמטכ"ל הבהיר בתום המכתב כי "כאמור אין בכך להקהות את המסר החשוב שבא לידי ביטוי לאורך כל הדרך, בעמדה הפיקודית ובפסקי הדין שדנו בפסול החמור שבמעשיך". 

שלב אחרי שלב: פרשת אלאור אזריה - מהירי ועד לגזר הדין >>

שעה קלה לאחר הודעת הרמטכ"ל פורסמה הודעה מטעמו של אזריה, שבה הודה לאייזנקוט על קיצור העונש. "הרמטכ"ל אמר שהחליט על כך במידת החסד והרחמים, מידה שהקדוש ברוך הוא נתן בכל אחד ואחת מאיתנו", נמסר בהודעת אזריה. "עם זאת, מצר אני על כך שהפרקליטות הצבאית המליצה לרמטכ״ל שלא לקצר את עונשי ולו ביום אחד".

"באויבינו, יש לזכור, אין שום חסד ושום רחמים. הם תאבי רצח ומלאי שנאה. אני שב ואומר כי פעלתי מתוך תחושת סכנה בזירת הפיגוע בחברון, מול מחבל שפל שבא לרצוח - והבא להורגך השקם להורגו. בהר אדר אתמול, בהר הבית לפני כמה חודשים - ובמקומות רבים נוספים בארצנו, חווינו עוד ועוד אירועים הממחישים עד כמה הציווי הזה מדויק, כשמרצחים שפלים גדעו חיי ישראלים, רק בגלל אידיאולוגיה של שנאה. אנו מלאי חמלה, מקדשים את החיים ורודפי שלום - ואויבינו תאבי דם יהודי, זאת המציאות".

לצד זאת, אזריה הבהיר: "אחרי הכל, אמשיך לרצות את עונשי בראש מורם ואתפלל לבורא עולם, מתיר האסורים, שאשוב הביתה במהרה לחיק משפחתי האהובה. אני שב ומודה לעם ישראל על התמיכה לאורך כל הדרך״.

מפגינים למען שחרורו של אזריה מחוץ לקריה בתל אביב, ביולי (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

סניגוריו לשעבר של אזריה, עורכי הדין אייל בסרגליק, אילן כץ וכרמית שחיבר, הגיבו לקיצור העונש ותקפו את עו"ד יורם שפטל שהחליף אותם: "אנו סבורים כי אכן יש מקום לקיצור העונש לנוכח נסיבות המקרה והסבל הרב שעברה המשפחה". לדבריהם, "הרמטכ"ל ראוי להערכה על כך, ולמרות שהושמץ לגופו של אדם על ידי המייצג החדש עורך דין שפטל , הוא החליט החלטה עניינית".

"אין לנו כל ספק כי לולא היה מוגש ערעור במבחן התוצאה כליאתו של אלאור אף היתה מתקצרת יותר", הוסיפו עורכי הדין. "אנו מאחלים לאלאור הצלחה ומי יתן והפרשה תהיה מאחוריו בהקדם".

בחודש שעבר, אזריה החל לרצות את עונשו בכלא 4 שבצריפין כשנה וחצי לאחר שירה למוות במחבל בחברון ובתום משפט מתוקשר. בבקשה לאיזנקוט להמתקת עונשו כתב אזריה: "אני רוצה לחזור לחיים רגילים, לשקם את חיי ואת חיי משפחתי". על הירי במחבל כתב כי "לו ידעתי מראש את שהתברר בדיעבד, שעל גוף המחבל לא היה מטען חבלה – לא הייתי יורה בו".

בנוסף, בנימוקים לבקשה ציין אזריה כי אביו לקה בשבץ מוחי מאז המשפט בעניינו, וכי אמו הגיעה למצב של תת-משקל. הוא הזכיר כי אביו שירת במשטרה במשך 30 שנים בהצטיינות. "אני אמור להמשיך את חיי עם כתם גדול של הרשעה בהריגה, שיפגע בי ולא יאפשר לי לעבוד בעבודות ממשלתיות", נכתב עוד בפנייה לאיזנקוט.

רן כרמי בוזגלו, ממובילי המאבק לשחרור אזריה אמר כי קיצור עונשו הוא "מהלך ציני המוסיף חטא על פשע". לדבריו, "עצם העמדת הלוחם למשפט היא מחדל חמור והתנהלות הדרגים (המדיני וגם הפיקודי) פגעה קשות במרקם העדין שבין העם לצבא. איזינקוט יכול היה לשים קץ לפרשה שמטלטלת את המדינה מעל שנה וחצי והוא בחר להמשיך בהתעללות בלוחם ובמשפחתו המרוסקת".

במשפחת המחבל שנורה ונהרג בידי אזריה, עבד אל-פתאח א-שריף, אומרים כי ההחלטה לקצר את עונשו של החייל לא מעניינת אותם והם מוכנים גם שישתחרר אם הדבר יסייע לסיים את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. "גם אילו נגזר עליו מאסר עולם או עונש מוות, איך זה מסייע לנו?", אמר נציג המשפחה אבו טארק ל"כאן". "אין פה עניין של דין צודק. האלימות מולידה אלימות ואנו מגנים שפיכות דמים. מה שחשוב הוא ששני העמים נמצאים כאן, שנחיה יחד ושיהיה פתרון למען הילדים שלנו ושלכם".