השר לביטחון הפנים גלעד ארדן והמפכ"ל רוני אלשיך
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארדן: נפעל כדי לכלול שוטרי מג"ב בהעלאת שכר הלוחמים

יממה לאחר הפיגוע שבו נהרג שוטר מג"ב סולומון גברייה בהר אדר, אמר השר לביטחון הפנים: "לוחמי מג"ב הם חוד החנית, נעשה הכל שייכללו בתכנית"
רועי ינובסקי
27 בספטמבר 2017
21:02

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר הערב (רביעי) כי יש להחיל את התכנית החדשה להעלאת שכר הלוחמים בצה"ל גם על שוטרי מג"ב. במהלך טקס אזכרה ללוחמי מג"ב, אמר ארדן :"אפעל בכל כוחי על מנת שלוחמי מג"ב ייכללו בתכנית החדשה".

"לפני שבועיים הציג הרמטכ"ל תכנית לשיפור תנאי הלוחמים בחוד שנמצאים בסיכון גבוה. לצערי, שוטרי מג"ב הסדירים לא נכללו בהגדרה הזו", אמר השר לביטחון הפנים והוסיף: "סולומון גברייה, הדס מלכא, הדר כהן, בנימין יעקובוביץ' – שמסר את נפשם בגל הטרור האחרון – הם לוחמי חוד".

"כל שוטרי מג"ב בכל רחבי הארץ נמצאים בחזית הלחימה בטרור", המשיך ארדן. "הם אלה שמתמודדים יום יום ושעה שעה מול המחבלים הארורים. אין יותר חוד מזה". לדבריו, "אפכל בכל כוחי על מנת שלוחמי מג"ב ייכללו בתכנית החדשה. לוחם מג"ב זכאי לשכר כמו של מקבילו מגולני. זה מגיע להם בזכות ולא בחסד".

אתמול נהרג סולומון גברייה, שוטר מג"ב בן 20 מבאר יעקב, כשמחבל פלסטיני ירה למוות בו ובשני מאבטחים בכניסה ליישוב הר אדר. הפיגוע התרחש במהלך כניסה של פועלים פלסטינים המורשים לעבוד בתחומי ישראל. גברייה נפצע כבר בחודש אוקטובר האחרון בפיגוע טרור אחר, שאירע לא רחוק מהיישוב. הוא נפגע אז בידו וסבל מפצעים קלים.

במסגרת רפורמת שכר הלוחמים בצה"ל, שהוצגה לפני כשבועיים, תוחל הגדרה חדשה: "לוחמי חוד". לקטגוריה ישוייכו חיילים המהווים חלק מהכוחות המתמרנים, המסכנים את חייהם בלחימה בשטחי אויב ושכרם יעלה בהתאם. 

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, אמר כי "יש תהליך רב שנתי של ירידה בנכונות ללחימה ולכן נקטנו שורה של צעדים שמעבירים את המסר על הוקרת צה"ל את לוחמיו. אנשי המודיעין וסייבר חשובים, אבל הדבר החשוב ביותר לצה"ל זה הכוח הלוחם. אי אפשר להביא חיילים ליחידות לוחמות שיסכנו את חייהם ולשלם להם 700 שקלים".