מנואל טרכטנברג בכנסת, בשנה שעברה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ מנואל טרכטנברג הודיע על פרישה מהכנסת

לדברי טרכטנברג, הוא מעוניין "לחזור לאקדמיה כדי להתפנות לעסוק בסוגיות הכלכליות והחברתיות". כחלון: "אבידה קשה לפוליטיקה הישראלית"
מיכאל שמש
28 בספטמבר 2017
21:00
עודכן ב 21:19

חבר הכנסת מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) הודיע הערב (חמישי) בדף הפייסבוק שלו כי בכוונתו לפרוש מהכנסת. לדבריו, הוא ימשיך לתמוך במפלגתו אך מעוניין לחזור לאקדמיה כדי להתפנות לעסוק בסוגיות הכלכליות והחברתיות העומדות בפני מדינת ישראל. את טרכטנברג צפוי להחליף סלאח סעד. 

"אני מתכוון להמשיך ולתמוך במחנה הציוני ולסייע למנהיגנו החדש אבי גבאי לחולל את המהפך המיוחל", כתב טרכטנברג. "זו אם כן לקיחת פסק זמן ולא פרישה מהחיים הציבוריים, ויתכן כי עוד אוכל לחזור לעשייה הפוליטית-שלטונית עצמה". 

 טרכטנברג, פרופסור לכלכלה בן 67, הצטרף לפוליטיקה לפני בחירות 2015, אז שוריין במקום ה-11 במפלגת העבודה. לאחר הבחירות הוא מונה כחבר בוועדת הכספים ובוועדת המדע והטכנולוגיה והיה יו"ר השדולה לגיל הרך.

טרכטנברג היה בעבר יועץ למשרד התמ"ת ולראש הממשלה והיה יו"ר המועצה הישראלית לכלכלה שאותה ייסד. ב-2009 מונה ליו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה הישראלית להשכלה גבוהה. ב-2011, בזמן מחאת האוהלים, מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו את טרכטנברג לעמוד בראש ועדה לבחינה ופתרון יוקר המחיה.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר הערב כי הוא "מצר מאוד על פרישת ח"כ טרכטנברג מהכנסת. מנו הוא סמל של הגינות, בקיאות ורצינות במערכת הפוליטית. כנסת ישראל והמחנה הציוני זכו באחד מחברי הכנסת החרוצים והמתמצאים ביותר בנושאי כלכלה וחברה. הוא חרט על דגלו את המלחמה ביוקר המחיה ולמען כלכלה צודקת יותר".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הביע אף הוא צער על פרישת טרכטנברג. "שמחתי כשנעתר לבקשתי להצטרף לפוליטיקה ולמפלגת העבודה כי אני מאמין במדיניות כלכלית חברתית שנשענת על מקצועיות, כפי שמנו הציג פעמים רבות", אמר. 

שר האוצר משה כחלון אמר כי "פרישתו של טרכנטברג היא אבידה קשה לפוליטיקה הישראלית". לדבריו, "פרופ' טרכטנברג היה מהאנשים הבולטים שהתייעצתי איתם עם כניסתי לתפקיד שר האוצר. טרכטנברג תרם רבות לכלכלה הישראלית ולאזרחי ישראל בשלל תפקידים".