נציגי הנכים והממשלה בבית ההסתדרות, לפנות בוקר
צילום: מוריה דביר

אחרי מאבק ממושך: הנכים הגיעו להסכם עם הממשלה

לפי המתווה, קצבתם של הנכים הקשים ל-4,500 שקל: "יום היסטורי". ארגונים אחרים: ההסכם גרוע, נמשיך לחסום כבישים
נופר משה ודקלה אהרון
29 בספטמבר 2017
08:30

לאחר מאבק ציבורי ממושך ובתום דיונים שנמשכו 12 שעות, נציגי ארגוני הנכים והממשלה חתמו לפנות בוקר (שישי) בבית ההסתדרות בתל אביב על מתווה להסכם להעלאת קצבאותיהם. לפי ההסכם, קצבתם של הנכים הקשים ביותר תעלה מינואר הקרוב ל-4,500 שקלים בחודש, ול-3,800 ש"ח לנכה עם 100% אי כושר השתכרות. קצבת הנכות תוצמד לשכר הממוצע במשק.

הסכום שעד אליו נכה יוכל להשתכר בעבודה ולשמור על מלוא סכום הקצבה יעלה מסכום של 2,800 שקל היום, עד לסכום של 4,300 שקל בשתי פעימות. כמו כן הוסכם כי הממשלה תשקול בחיוב העלאה נוספת עד לסכום של 5,300 ₪.

על פי הודעת ההסתדרות ההסכם כולל גם תוספת של 150 מיליון שקל להגדלת קצבאות הנכות לילדים ותוספת של 300 מיליון שקל לשמירה על קצבאות הנכות גם בזקנה. כמו כן תינתן תוספת של 75 מיליון שקל לעידוד תעסוקת נכים. סך העלות לתוספת התקציב לנכים היא 4.2 מיליארד שקלים.

ארגוני הנכים בירכו על ההסכם שנחתם ואמרו כי הוא "היסטורי". יו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם", אלכס פרידמן, אמר: "זהו יום שמח לחברה הישראלית, יום שבו החברה הפכה לשוויונית ובריאה יותר. בתום פגישה שנמשכה למעלה מ-12 שעות ולאחר מאבק של שנתיים וחצי הגענו היום ליום הסטורי שבו נוספו לציבור החלש ביותר 4.2 מיליארד שקלים". 

יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בירך על ההסכם ואמר כי "עשינו היסטוריה חברתית במדינת ישראל ושיפרנו דרמטית את מצבם הכלכלי של אוכלוסיית הנכים".

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן אמר כי ההסכם מהווה בשורה אמיתית לנכים וכי מדובר בהישג שמעלה את קצבאות הנכות ומאפשר לציבור הנכים לשוב להתפרנס בכבוד מבלי לאבד את קצבת הנכות."אין חשוב וצודק יותר מההסכם הזה שהגענו אליו ובערבו של יום הכיפורים הדבר מקבל משנה תוקף כאשר אוכלוסייה שכל כך זקוקה לסיוע תקבל אותו לאחר יותר מ-15 שנים", אמר. 

לעומת זאת, ארגון "הנכים הופכים לפנתרים" הודיע כי ימשיך בחסימות הכבישים למרות ההסכמות שהושגו. מהארגון נמסר כי המתווה גרוע וכי הוא "בושה וביזיון" לארגוני הנכים. גם ארגון הנכים "המטה הארגוני לחיים ברווחה וכבוד" הודיע כי ימשיך במחאה. בהודעה שהוציא הארגון נכתב כי לא מדובר בפריצת דרך דרמטית אלא בשחזור המתווים הקודמים שהוצעו לנכים.