נשיא טורקיה טאיפ ארדואן
צילום: אי-פי

ארדואן: הרשויות של הכורדים ישלמו את מחיר משאל העצמאות

נשיא טורקיה איים על הכורדים לאחר משאל העם, שבו תמכו ברוב גורף הכורדים בעצמאות חבל כורדיסטן
גל ברגר, רויטרס
30 בספטמבר 2017
19:19
עודכן ב 12:48

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר היום (שבת) כי השלטונות הכורדיים בעיראק ישלמו את המחיר של "משאל העצמאות" שקיימו הכורדים במהלך השבוע. טורקיה ומדינות נוספות התנגדו נחרצות לקיום המשאל ואיימו בסנקציות על הכורדים.

הכורדים בעיראק תמכו באופן גורף בעצמאות חבל כורדיסטן במשאל שנערך ביום שני האחרון, והתריסו את המדינות השכנות שחששו מההצבעה, שעלולה להוביל לבדלנות כורדית בתוך גבולות המדינות בהן הם חיים ולעימות.

"הם לא מקימים מדינה עצמאית, הם פותחים פצע באזור כדי לסובב את הסכין בתוכו", אמר ארדואן לחברי מפלגתו בעיר ארזורום שבמזרח טורקיה.

הנשיא הטורקי בנה קשרי מסחר חזקים עם השלטונות הכורדיים בצפון עיראק, שמייצאים מדי יום מאות אלפי חביות נפט דרך טורקיה. "אנחנו לא מתחרטים על מה שעשינו בעבר. אבל התנאים השתנו והממשלה הכורדית האזורית, לה סיפקנו את כל התמיכה, נקטה נגדנו צעדים והיא תשלם את המחיר", איים ארדואן.

בתוך כך, עיראק נערכת להשתלט על מעברי הגבול היבשתיים בין החבל הכורדי לבין איראן וטורקיה, לאחר שעצרה את הטיסות הבינלאומיות לנמלי התעופה בחבל הממוקם בצפון-מזרח עיראק. מדובר בשלושה מעברי גבול – אחד עם טורקיה ושניים עם איראן.

באיראן דווח כי השלטונות החליטו לעצור עד להודעה חדשה את ייבוא וייצוא הדלקים והנפט האיראני לחבל כורדיסטאן וממנו, וכי בכוונת צבאות איראן ועיראק לקיים תמרון משותף ליד הגבול עם החבל הכורדי.

ביום רביעי הוכרזו באופן רשמי תוצאותיו של "משאל העצמאות" של הכורדים בצפון עיראק. רוב גדול של 92% הצביעו בעד עצמאות חבל כורדיסטן. במשאל השתתפו כ-75% מבעלי זכות ההצבעה.