הפגנת מורים באוקטובר 2016 על תנאי העסקתם
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

מאות מורים טוענים כי לא קיבלו את משכורתם הראשונה השנה

אנשי חינוך רבים מרחבי הארץ טוענים על בעיות רבות בשכר - ולא בפעם הראשונה. משרד החינוך: "המשכורות לא נכנסו עדיין בגלל יום כיפור"
לירן כוג'הינוף
01 באוקטובר 2017
09:10
עודכן ב 13:45

מאות מורים מרחבי הארץ מדווחים הבוקר (ראשון) על בעיות בכניסת המשכורות הראשונות לחשבון הבנק שלהם. כך נודע ל"כאן ועכשיו".

אנשי מקצוע רבים דיווחו על משכורות שלא הופקדו בחשבון הבנק, על טעיות בשכר ועל בעיות בהצגת תלושי השכר במערכת הממוחשבת. המורים מציינים כי בכל אחת מהשנים האחרונות נרשמו בעיות נרחבות בהעברת השכר למורים בחודש הראשון לשנת הלימודים.

שלי, מורה ממרכז הארץ, אמרה כי גילתה שרבים סובלים מהבעיה."אתה פותח את חשבון הבנק בראשון בחודש ורואה שוהמשכורת לא מופיעה. ראיתי שחסר לי כסף על הגמול חינוך שחייבים לי ולהפתעתי הרבה לא נכנס. חסר לי כסף, חסר משכורת. איך אפשר ככה להתחיל את החודש? פניתי למנהלת ולאחראים שלי, והם אמרו שהם יטפלו בזה, אבל ידיהם במקום הזה די כבולות, כי גם להם יש טעויות בשכר".

אורית, מורה מהצפון, התייחסה לבעיות אחרות הקשורות למשכורת. "לי דווקא נכנסה המשכורת, אבל אי אפשר לראות את התלושים ולבדוק אותם באתר. תמיד יש בעיות וטעויות. כל חודש אני בודקת את התלוש. החודש, כרגיל כמו בתחילת שנה, לא קיבלנו את המשכורת". לדבריה, "הם תמיד טועים ותמיד לטובתם. כל המורות בבית הספר שלי לא מצליחות להיכנס לאתר. זו פשוט התעללות במורות. אני לא מתפלאת. זה קורה כל תחילת שנה. הסתדרות המורים לא עושה כלום. זה נראה שאנחנו בכלל לא מעניינות אותם".

בעקבות הבעיות במשכורות של המורים, הסתדרות המורים מאיימת כי אם לא ישולם השכר של עובדי ההוראה במלואו, עד מחר, תושבת מערכת החינוך. במכתב שיצא היום למנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, התריעה מזכ"לית משרד החינוך, יפה בן דוד, כי עובדי ההוראה טרם קיבלו את משכורתם עבור ספטמבר.

במכתב צוין כי "אנו רואים זאת בחומרה רבה, במיוחד לאור התראותינו החוזרות ונשנות לדרישה ששכרם ישולם במלואו ובמועדו. אנו דורשים לשלם את מלוא שכרם של עובדי ההוראה עד מחר, שאם לא כן נפעל בכל האמצעים האירגוניים והמשפטיים העומדים לרשותנו לרבות, עיצומים והשבתת כלל מערכת החינוך".

ממשרד החינוך נמסר: "משכורות המורים הועברו כבר ביום חמישי, אך נראה שבגלל יום כיפור עדיין לא נכנסו לבנק והם ייכנסו לכל היותר מחר. באשר לטענות על טעויות בשכר, המשרד העביר במלואו את השכר כפי שהגיע מבתי הספר למערכות המידע".