קשישים סיעודיים
(צילום: קובי גדעון, פלאש 90)

דו"ח מבקר המדינה: הקשישים הסיעודיים בישראל מוזנחים

דו"ח המבקר חושף כשלים חמורים של ביטוח לאומי במערך הסיעוד: המטפלים לא מקבלים הכשרה, אין פיקוח מספק והיקף שעות הטיפול המדווח שקרי
ליאל קייזר
01 באוקטובר 2017
17:17

הקשישים הסיעודיים בישראל מופקרים. "נאמר שמגיעות לקשיש 19 שעות של שירותי סיעוד בשבוע? בחיים לא נתנו לו את כל השעות", מספרת ל"כאן באמת" ש' (השם המלא שמור במערכת) שעבדה במשך שש שנים כמטפלת בקשישים בחברה שזכתה במכרז של הביטוח הלאומי. "אף קשיש לא קיבל את השעות שלו כמו שצריך. חברה שלי גם סיפרה לי שיש לה 10 בתים, והיא מסיימת את כולם בחמש שעות, שש שעות לא יותר. קופצת מזה לזה, מזה לזה, גומרת וזהו. את חושבת שבחברה יודעים שזה ככה? בטח שיודעים, מאה אחוז שיודעים, הם בעצמם מתכננים את זה ככה".

ההתנהלות של החברה שבה עבדה ש' אינה יוצאת מן הכלל. דו"ח מיוחד של מבקר המדינה, שהתפרסם הבוקר, מצביע על כשלים חמורים בהתנהלות הביטוח הלאומי במערך הסיעוד לקשישים השוהים בבתיהם. כך, המבקר קבע שאיכות הטיפול הביתי שניתן לקשישים רבים לקויה עד כדי הזנחה שלהם, שעלולה להחמיר את מצבם הבריאותי הפיזי והנפשי. בנוסף, בדיקת מבקר המדינה מעלה שהביטוח הלאומי לא מפקח כראוי על איכות הטיפול שניתן לקשישים בבתיהם. הביטוח הלאומי אמנם חתם עם משרד הרווחה על הסכם שלפיו עובדים סוציאליים מטעם המשרד יערכו בקרות על המטפלים והמטפלות, אך בפועל התברר שהעובדים הסוציאליים ביצעו פחות ממחצית ממספר ביקורי הבית שהיו אמורים לעשות אצל הקשישים. 

הזנחה עשויה להחמיר את מצבם הבריאותי של הקשישים הסיעודיים (צילום: אביר סולטן, פלאש 90. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)הזנחה עשויה להחמיר את מצבם הבריאותי של הקשישים הסיעודיים (צילום: אביר סולטן, פלאש 90. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)

מטפלים ללא הכשרה

כ-165,000 קשישים נזקקו בשנת 2016 לסיוע של הביטוח הלאומי בקבלת שירותי סיעוד. גמלת הסיעוד שמקבלים כיום הקשישים הזכאים מאפשרת להם לבחור האם לקבל טיפול בביתם באמצעות מטפל או מטפלת, לבקר במרכז יום לקשיש, לקבל אספקה של מוצרי ספיגה ומשדר מצוקה או שירותי כביסה. בפועל, כמעט כל מי שזכאי לגמלה וזקוק לסיוע של אדם נוסף, בוחר לקבל שירותי סיעוד באמצעות טיפול ביתי. את השירותים הללו מספקים עבור הביטוח הלאומי, 116 חברות ומוסדות ללא כוונת רווח שזכו במכרזים. בשנת 2016 הועסקו בטיפול בקשישים כ-80,000 מטפלים ומטפלות ישראלים וכ-37,000 זרים. בסך הכל מימן הביטוח הלאומי את תחום הסיעוד בשנה שעברה בסכום כולל של כ-5.8 מיליארד שקל.

רק חלק קטן מתוך 117 אלף המטפלים זוכה בהכשרה מתאימה. כך, בדיקת מבקר המדינה מעלה שהביטוח הלאומי דרש מחברות הסיעוד המעסיקות את המטפלים להכשיר בצורה מקצועית רק 30% מהם. לגבי היתר לא נקבע היקף ותוכן ההכשרה הנדרשת. לא רק שדרישות ההכשרה היו נמוכות מאוד, אלא שהביטוח הלאומי כלל לא וידא שחברות הסיעוד אכן מכשירות את המטפלים בהתאם להתחייבויותיהן בחוזים עמן. בפועל, בדיקת המבקר העלתה שבשנת 2016, יותר ממחצית משעות הסיעוד שקיבלו בבתיהם הקשישים שמצבם הקשה ביותר, ניתנו על ידי מטפלים שלא קיבלו הכשרה מקצועית כלל.

גם ש' לא קיבלה אף הכשרה לפני שהתחילה לעבוד עם קשישים. "באופן אישי לא לימדו אותי שום דבר. נכנסתי לעבודה במקום גיסתי שעבדה שם לפני", היא מספרת ל"כאן באמת". "החלפתי אותה אצל הקשישה שהיא עבדה אצלה וככה המשכתי מהקשישה הזו לאחת אחרת, והלאה. אף פעם לא לימדו אותי. כתבו כמה דברים שצריך לעשות על הדף וזהו. אנחנו באים, נותנים לנו עבודה ויאללה, לא מלמדים אותנו כלום. אני חושבת שכולם כמוני, ישר 'לכי לעבוד אצל הקשישה הזו, לכי לעבוד אצל הקשישה ההיא' וזהו".

"החברה רושמת כאילו עשיתי את השעות שהייתי אמורה לעשות. הם מסדרים 'היום עבדת שלוש שעות פה' ולא עבדתי, 'היום עבדת ארבע שעות' ולא עבדתי"

הזנחה עשויה להחמיר את מצבם הבריאותי של הקשישים הסיעודיים (צילום: אביר סולטן, פלאש 90. למצולמים אין קשר לנאמר כשל נוסף שגילה מבקר המדינה הוא דיווח לא נכון של היקף שעות הטיפול. הקשישים שאינם מעסיקים עובדים זרים באופן צמוד זכאים לשעות סיעוד מהביטוח הלאומי, כל אחד בהתאם לצרכיו. שעות הסיעוד הללו ניתנות להם באמצעות עובדים ישראלים. בדיקת המבקר העלתה שבמקרים רבים חברות הסיעוד והעובדים מדווחים כי סיפקו לקשישים את מלוא השעות ומתוגמלים בהתאם, כשבפועל הקשישים לא נהנו מכל שעות הסיעוד שמגיעות להם. כלומר, המדינה שילמה לחברות עבור 19 שעות שבועיות, אך הקשישים קיבלו הרבה פחות.

מנתונים שמסר הביטוח הלאומי למשרד מבקר המדינה עולה כי בשנים 2015-2011 היו חסרות 16 מיליון שעות טיפול - ששוות 680 מיליון שקל ומהוות כ-3% מסך שעות הטיפול הביתי שהקשישים הסיעודיים היו זכאים להן באותן שנים. "אם מטפלת עובדת בדיוק את השעות שמגיעות לקשישה היא לא תוכל לקחת על עצמה יותר משלוש קשישות ביום, אז איך בדיוק מטפלת לוקחת על עצמה ארבע, חמש ושש קשישות ביום?", שואלת ש'. "יש כאלה שלוקחות גם עשרה קשישים ביום. איך אפשר? בגלל שלא נותנים את כל השעות, קופצים כל היום ממקום למקום. בטח שהחברה יודעת את זה. על כל קשישה הם מרוויחים הון כסף. החברה רושמת כאילו עשיתי את השעות שהייתי אמורה לעשות. הם מסדרים 'היום עבדת שלוש שעות פה' ולא עבדתי, 'היום עבדת ארבע שעות' ולא עבדתי. נגיד לא הלכתי יום אחד, הם רושמים כאילו כן הלכתי. אני מקבלת את השעות שלי, אבל הקשישה לא מקבלת. זה עוול. זו גניבה. זו עבודה בעיניים".

לצד העלייה בתוחלת החיים, גם מספר הקשישים הסיעודיים בישראל עולה משנה לשנה. ב-2025 מספרם יעמוד על 241 אלף קשישים ואילו ב-2035, 361 אלף מהקשישים כבר יזדקקו לשירותי סיעוד. מצב שירותי הסיעוד כיום צריך להדאיג את כולנו, כי אם האיכות שלהם לא תשתפר, רבים מאיתנו עלולים למצוא את עצמם מופקרים בעת זקנה.

צילום מסך מתוך דו

בתגובה לדו"ח מבקר המדינה, הודיע היום שר העבודה והרווחה חיים כץ על מינוי ועדה מקצועית לנושא שתגבש המלצות למתווה לטיפול אחיד ויעיל באזרחים הוותיקים על ידי המוסד לביטוח לאומי ומשרד הרווחה. הוועדה תורכב מנציגי אקדמיה ונציגי ציבור, בהם פרופ' יוסי תמיר ופרופ' גבי בן נון חבר, מנכ''ל משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים ומנכ''ל הביטוח הלאומי.

שר העבודה והרווחה חיים כץ מסר כי: "בתחילת שנת 2016 נודע לי שקיימות תקלות בטיפול בקשישים סיעודיים בביתם על ידי חברות הסיעוד ולכן החלטתי להוציא לדרך מכרז חדש לבחירת ספקי כוח אדם, ולצערי על אף שחלפו חודשים רבים מאז העלאת דרישתי בפני האוצר המכרז טרם יצא לדרך. למרות הסכמתו, האוצר התעקש שהמכרז יעשה על- ידו ובשל התנהלותו האטית, המכרז שאמור לפתור חלק נכבד מהליקויים שנתגלו בדו"ח מתעכב. אני קורא לאוצר לא להתמהמה עוד ולהוציא את המכרז לדרך כבר השבוע".

מאיגוד נותני שירותי הסיעוד נמסר כי "הדו"ח עושה עוול גדול לעובדים מעולים שרואים בעבודתם שליחות, ולחברות ועמותות הסיעוד, שמקיימות את כל המוטל עליהן, מפוקחות באופן הדוק על ידי הביטוח הלאומי ופועלות לפי הנחיותיו. עם זאת, דו"ח המבקר בהחלט חשוב ומצביע על נקודות לשיפור וייעול; תמיד יש מקום לבחינת תהליכים ואנו הראשונים לברך על כך.
חברות ועמותות הסיעוד מעניקות מדי שנה טיפול סיעודי בהיקף של כ-100 מיליון שעות על ידי כ-100,000 מטפלים ומטפלות מסורים, שאנו מעריכים ומוקירים את עבודתם. מטפלים אלה, שרובם ישראלים, מטפלים בכ-170,000 קשישים זכאי חוק הסיעוד. העובדים הסוציאליים של חברות הסיעוד מבצעים כמיליון ביקורי בקרה בשנה, שמטרתם בין היתר לבדוק כי ניתנות מלוא שעות הטיפול להם זכאים הקשישים. במידה ומתגלה מקרה חריג – הוא מטופל בחומרה. הטיפול שאנו מעניקים מגוון וייחודי, מעזרה ביתית פשוטה ועד טיפול סיעודי מורכב; טיפול זה מאפשר לקשיש להזדקן בכבוד בביתו, מסייע למאות אלפי משפחות להמשיך בשגרת חייהן עם פגיעה מינימלית ובכך חוסך למשק הישראלי מיליארדי שקלים מדי שנה.
חוק הסיעוד הינו מהחוקים הסוציאליים ביותר בעולם המערבי. החוק שינה לטובה ולאין שיעור את הטיפול בקשישים בישראל והוא נחשב לאחת ההצלחות הגדולות של החקיקה בארץ. בזכותו, מדינת ישראל היא מהמובילות בעולם בשירות לקשישים סיעודיים, ועל כך יש להתגאות. בהזדמנות זו, על רקע העלייה המתמדת בתוחלת החיים ומגמת התבגרות האוכלוסייה, אנו קוראים למקבלי ההחלטות להשקיע מחשבה כיצד גורמים לכניסת מטפלים ומטפלות ישראלים נוספים לתחום חשוב זה, ולטיפול בהורים ובקרובים של כולנו".