יו"ר הקואליציה דוד ביטן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: ביטן וגפני יוזמים קיצור כהונת היועצים המשפטיים

הסעיף המרכזי בתכנית המשילות החדשה של יו"ר הקואליציה ויו"ר ועדת הכספים נחשף בכאן רשת ב'. עוד בחוק: סמנכ"לים במינוי אישי של השר
זאב קם
02 באוקטובר 2017
09:24

הסעיף המרכזי בתכנית המשילות החדשה שהקואליציה מקדמת קובע כי כהונתם של היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה השונים תקוצר משש שנים לארבע שנים בלבד – כך פורסם היום (שני) לראשונה ביומן הבוקר בכאן רשת ב'. מי שמונו לגבש את התכנית לכדי הצעת חוק הם יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (דגל התורה).

פרטי תכנית המשילות המתגבשת נסגרו אתמול בישיבה בהשתתפות ראשי מפלגות הקואליציה. מלבד קיצור כהונת היועצים המשפטיים, התכנית כוללת גם סעיף של מינוי סמנכ"לים למשרדי הממשלה כמינוי אישי של השר. בנוסף, נציגי השרים יקבלו רוב בוועדות האיתור של המשרדים וכן את הסמכות לפטר ראשי אגפים שכשלו בתפקידם.

ביטן וגפני מקדמים את ההצעה כחלופה להצעת חוק ממשלתית, מתוך הנחה כי יהיה קשה יותר לגבש הצעה כזו שתקבל את תמיכת משרד המשפטים. בישיבת ראשי הקואליציה התברר כי גם שר האוצר, משה כחלון, תומך בתכנית להגברת המשילות והתחייב כי עשרת חברי סיעתו יצביעו בעדה כשתעלה להצבעה בכנסת.

אמש פורסם לראשונה בחדשות הערב כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צפוי להתנגד לשינויים שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מבקש לבצע בהצעה המכונה "חוק הג'ובים". מנדלבליט צפוי להתנגד לשינוי בהצעה להחלטת ממשלה שתאפשר יותר מעורבות פוליטית במינויים.

אתמול, בתום דיון סוער שהתקיים בישיבת הממשלה, הוחלט לדחות את ההצבעה על ההצעה שלפיה יוכלו השרים למנות בעצמם משנה לסמנכ"ל במשרדי הממשלה. ראש הממשלה נתניהו אמר במהלך ישיבת הממשלה כי ההצעה לא מספיק טובה משום שהיא אינה מאפשרת למשול. "תראו איך נראות הכלכלות העלובות באירופה שנשלטות על ידי הפקידות", אמר נתניהו.

היועץ המשפטי לממשלה, באמצעות המשנה שלו עו"ד דינה זילבר, אפשר את ההצעה, אולם קבע שמינוי אותם משנים למנכ"ל יהיה כמשרת אמון, והמשנה למנכל שימונה כך - לא יוכל לתת הוראות ליועמ"ש של אותו משרד, כמו גם לחשב ולכוח האדם. כמו כן הצעת המחליטים שונתה בהתאם לחוות הדעת, כך שבוועדות איתור יהיה יותר מקום להשפעה פוליטית, אך תהיה חובת נימוק אם, לדוגמה, יועדף המועמד הפוליטי על פני מועמד שקיבל ניקוד מקצועי גבוה יותר.