כוחות צה"ל סמוך לזירת הפיגוע בחלמיש
צילום: פלאש 90

תחקיר הפיגוע בחלמיש: אלו המחדלים שהובילו לטבח

תחקיר הפיגוע שבו נרצחו שלושה בני משפחת סלומון מעלה שבפלוגה שהוצבה בגזרה וכן גורמים אזרחיים באבטחה היישוב אחראים לכשלים שתרמו לחדירת המחבל
כרמלה מנשה
02 באוקטובר 2017
14:58
עודכן ב 15:00

גורמים בחטיבה שהוצבה בגזרת חלמיש וכן בעלי תפקידים אזרחיים באבטחת ההתנחלות, הפרו נהלים והנחיות ביטחוניות בזמן שבו אירע הפיגוע שבו נרצחו שלושה מבני משפחת סלומון לפני כחודשיים על ידי מחבל בן 19 שחדר ליישוב - כך עולה מתחקיר שהוגש היום (שני) על ידי צה"ל, בשיתוף גורמים באגף הביטחון במועצה האזורית בנימין, למפקד פיקוד מרכז אלוף רוני נומה.

על פי התחקיר המבצעי, הכשלים שתרמו לחדירה ליישוב היו אי ביצוע הנחיות המחויבות על ידי הפלוגה טרם האירוע, וכן אי ביצוע הנחיות המערך הביטחוני האזרחי. זאת, לאור רצף התראות חריגות מהמערכות הטכנולוגיות שהיו אמורות להצביע על חדירה ליישוב, ואי הודעה על כך לפלוגה המוצבת בגזרה. בנוסף, חל עיכוב בהקמת מרכיבי ביטחון סביב היישוב שתוכננו ותוקצבו, ואשר היו יכולים למנוע את חדירת המחבל.

בעקבות התחקיר קיבל קצין ההגנה המרחבית בחטיבת בנימין הערה פיקודית ממח״ט בנימין על אי קיום נהלים. מפקד הפלוגה בגזרה ננזף על ידי מח"ט חטיבת כפיר, על כך שלא ביצע את ההוראות המחייבות בהגנה על היישוב.

מיכל סלומון, אלמנת הנרצח בפיגוע על רגעי האימה:

בנוסף, מפקד הסיור הצבאי שהיה אמון על גזרת היישוב נשפט אצל מח״ט כפיר ל-21 ימי ריתוק, משום שלא עמד בנהלים המחייבים במשימת הסיור. רבש״צ היישוב ננזף על ידי מח״ט בנימין על כך שיצא מהיישוב ולא דיווח על לפלוגה. הסייר שפעל בישוב בעת האירוע קיבל הערה על תפקודו.

סגן הרבש״צ ביישוב וכן ש.ג. היישוב סיימו את תפקידם בעקבות האירוע, בשל התנהלות חסרת מקצועיות ואי עמידה בנהלים המחייבים.

בעקבות לקחי התחקיר חודדו והוחמרו הנהלים להגנת הישובים, הוחלט על ביצוע השתלמות לכלל הרבש״צים וסגני הרבש״צים בגזרה, וכן על חיזוק מנגנוני הבקרה על בעלי התפקידים האזרחיים וכן קידום התקנת מרכיבי ביטחון נוספים בישוב חלמיש בהקדם. לפי הודעת דובר צה"ל, התקנת מרכיבים אלו תתקיים בתקופה הקרובה בשיתוף גורמי הביטחון השונים.

בתחקיר צוין כי פעולת לוחם עוקץ סמ"ר ע' שגר סמוך וחיסל את המחבל עם נשקו האישי וכן אביו מר שמעון "ראויה להערכה". סמ״ר ע׳ קיבל צל״ש ממפקד האוגדה, ואביו קיבל תעודת הערכה.