יישוב בדואי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כתב אישום תקדימי נגד תושב הפזורה הבדואית בגין פוליגמיה

הנאשם, בן 36, נישא לאשתו הראשונה ב-2002 והתחתן בשנית השנה. הדין על עבירה זו - עד חמש שנות מאסר
ניסים קינן
02 באוקטובר 2017
16:36
עודכן ב 18:27

פרקליטות מחוז דרום הגישה היום (שני) לבית משפט השלום בבאר שבע כתב אישום נגד תושב הפזורה הבדואית, בן 36, בעבירה של ריבוי נישואין. זהו כתב האישום הראשון שמוגש מאז הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מ-15 בינואר, בעניין האכיפה של עבירות פוליגמיה.

בתחילת השנה פרסם היועץ המשפטי לממשלה הנחייה ולפיה יוגש כתב אישום במקרים שבהם תימצא תשתית ראייתית מספקת לעבירת ריבוי נישואין. הדין על עבירה זו הוא עד חמש שנות מאסר.

מכתב האישום עולה כי הנאשם היה נשוי לאשתו הראשונה משנת 2002. בשנת הנוכחית ביקש להינשא שוב. האישה, בת 24, לא ידעה שהנאשם כבר נשוי. בסוף פברואר השנה פנה הנאשם לבית הדין השרעי בבאר שבע בבקשה למתן תוקף לנישואין, לאחר שערך לפני כן חוזה נישואין בהתאם לדין השרעי. בית המשפט נעתר לבקשה ואשרר את הנישואין.

אתמול התייחסה שרת המשפטים איילת שקד בראיון תכנית "קלמן-ליברמן" בכאן ב' למאבק בפוליגמיה, נושא שהיא מקדמת מאז שנכנסה לתפקיד. לדבריה, "צריך לדעת שבישראל יש כ-240 אלף בדואים, כ-35 אלף תאים משפחתיים. ומתוך ה-35 אלף תאים האלה 6,100 הם פוליגמיים. זה בערך 18% ואלה אחוזים גבוהים מאוד יחסית לעולם הערב".

שרת המשפטים הסבירה ש"המדינה מתערבת הרבה פעמים כמדינה בדברים שקשורים לפרט. הנישואים הפוליגמיים מובילים בהרבה מאוד מהמקרים להזנחה של הילדים, לפגיעה באישה, ועובדה שגם הנשים הבדואיות רוצות לשים לתופעה הזאת סוף, ושוב אנחנו לא עושים את זה לבד, אנחנו עושים את זה בשיתוף עם החברה הבדואית, בהידברות עם החברה הבדואית".

בשבוע שעבר הורתה הפרקליטות למשטרה לפתוח בחקירת ראש המועצה המקומית לקיה שבנגב, סאלם אבו עיאש, בחשד לעבירות פוליגמיה. אבו עיאש דחה את הטענה ואמר כי מדובר בשקרים.