אבו מאזן בנאום ברמאללה, 2016
צילום: פלאש 90

אבו מאזן: לא נסכים למודל חיזבאללה בעזה

יו"ר הרשות אמר לתקשורת המצרית כי רמאללה צריכה לקבל אחריות על סוגיית הביטחון והמעברים. לדבריו, ישראל וארה"ב לא התנגדו להליך הפיוס עם חמאס
גל ברגר
03 באוקטובר 2017
09:46
עודכן ב 10:02

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר היום (שלישי) בראיונות לתקשורת המצרית כי לא יסכים כי מודל חיזבאללה הלבנוני יועתק לרצועת עזה, וכי הרשות חייבת לקבל לידה את האחריות באזור – לרבות סוגיית הביטחון והמעברים. לדבריו, אם חמאס יערים מכשולים – תהליך הפיוס ייעצר. אבו מאזן, שייפגש היום ברמאללה עם ראש המודיעין המצרי חאלד פאוזי, אמר את הדברים על רקע מגעי הפיוס.

לדברי אבו מאזן, ישראל וארצות הברית לא הביעו התנגדות למהלך הפיוס, ולראיה – ירושלים אפשרה למשלחת גדולה של מאות אנשים מרמאללה לצאת לעזה למען מטרה זו. "כשהייתי בארצות הברית זיהיתי הסכמה לכך. הודתי על כך לנשיא דונלד טראמפ. אני לא רוצה שהאמריקנים יהיו נגד, ואני לא רוצה שישראל תהיה נגד. אני מקווה שישראל לא תציב מכשולים". 

הוא הוסיף כי ישראל מזגזגת: מחד, טוענת שאין עם מי לעשות שלום, ומנגד הודיעה שלא תסכים לאחדות עם "טרוריסטים". לדבריו, ישראל רוצה בשימור המצב הקיים מאחר שהפילוג מונע הקמה של מדינה פלסטינית. "מה הם רוצים?", אמר. 

בראיון התפאר אבו מאזן בכך שהסנקציות על חמאס ברצועת עזה הן שהביאו את הארגון לבקש אחדות. עם זאת, הוא הבהיר כי התהליך מצריך זמן ולא יקרה בן רגע.

"ימשיכו להיות לנו חילוקי דעות עם חמאס בהיותו תנועה איסלאמית", אמר אבו מאזן. "חמאס לא שינה את עורו". הוא שב והדגיש כי אם חמאס ירצה להצטרף לאש"ף, יהיה עליו להתחייב לקבל את מדיניות הארגון. כמו כן הדגיש כי הנשק ממשיך לזרום מרצועת עזה לחצי האי סיני דרך המנהרות, והביע תקווה שהדבר ייפסק.

אתמול הגיעה משלחת רמת דרג מטעם הרשות ואבו מאזן, בראשות ראש הממשלה ראמי חמדאללה, לרצועת עזה, כחלק ממאמצי הפיוס עם חמאס ויתר הפלגים הפלסטיניים. הפגישה הנדירה בין הצדדים נערכת בחסות מצרית, ועם הגעתו לעזה כינה אותה חמדאללה "רגע היסטורי". כחלק מההתקרבות בין הצדדים, צפוי חמאס לוותר על חלק מהשלטון האזרחי ברצועה ולהחזירו לאנשי הרשות הפלסטינית.

המשלחת של הרשות יצאה בצהריים מרמאללה ועברה לרצועת עזה מהצד הישראלי של מעבר ארז. ראש הממשלה הפלסטיני ויתר נציגי הרשות זכו לקבלת פנים מטעם חמאס, ובכניסה לעזה התנוסס שלט גדול עם תמונתו של נשיא מצרים, עבד אל-פתח א-סיסי, עם הכיתוב: "מצרים עושה הכל כדי שהעם הפלסטיני יהיה במצב הטוב ביותר".

עם הגעתו לרצועה אמר חמדאללה: "זהו רגע היסטורי. אנחנו משוכנעים שהאחדות היא הדרך היחידה להגשים את האינטרס הלאומי הפלסטיני. אני מודה למצרים ולמאמצים שהשקיעה מאמצים לסיים את הפילוג". לדבריו, הרשות הפלסטינית תקבל לידיה את השליטה במעברים.

"המצב בעזה הוא חסר תקדים נוכח המצור", המשיך ראש הממשלה הפלסטיני והוסיף: "המרוויחה היחידה מהפילוג הייתה ישראל. אנו משוכנעים שהאווירה החיובית של הפיוס תמשיך לשרור. אנחנו קוראים לקהילה הבינלאומית לפעול מול ישראל לסיים את המצור".

מזכ"ל הוועד המרכזי של פתח, ג'יבריל רג'וב, העניק אתמול ראיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'. רג'וב הביע תקווה כי הפילוג הפלסטיני יגיע לקצו משום שמדובר ב"אינטרס שלנו, של שכנינו ושל כל העולם". האזינו לראיון: