מסכת ליצן שבה השתמש אחד הנערים

פרסום ראשון: בתי הספר יקיימו שיח בכיתות בעקבות תופעת הליצנים

בעקבות ריבוי מקרים שבהם צעירים החובשים מסכות תקפו עוברי אורח, החליטו במשרד החינוך להגביר ערנות. ליצן תקף בבאר שבע בת עשר עם חומר בלתי מזוהה
לירן כוג'הינוף ואיציק זוארץ
03 באוקטובר 2017
13:29
עודכן ב 15:50

בעקבות ריבוי המקרים שבהם נערים החובשים מסכות ליצנים מטרידים עוברי אורח, הנחה משרד החינוך את הצוותים החינוכיים לקיים שיח בכיתות לפני היציאה לחופשת סוכות ועם החזרה ממנה, במקומות בהם עולה הצורך - כך נודע לכאן. במסגת התופעה, אירעה אתמול בבאר שבע תקיפה חמורה, כשצעיר עם מסכת ליצן תקף ילדה בת עשר עם חומר בלתי מזוהה.

ההנחיה היא לקיים שיח המגביר את המודעות לתופעה והגברת הערנות, לצד מתן מידע וכתובות אליהן יוכלו התלמידים לפנות לעזרה. המורים הונחו להדגיש כי איום והפחדה הינם אלימות לכל דב,ר ולכן בית הספר, הרשויות והמשטרה פועלים במקרים כאלה לפי החוק. בין היתר המורים גם ישוחחו עם התלמידים על המקרים האחרונים שהתפרסמו, וייערך בירור עם התלמידים אם נתקלו בתופעה.

בתקיפה אתמול נפגע ילדה, ככל הנראה בגז מדמיע, על ידי ליצן. הילדה פונתה לבית החולים ושוחררה. אביה של הילדה סיפר: ״הבנות שיחקו בפארק ליד הבית בסביבות השעה שבע בערב, לפתע הופיעו שלושה נערים בתחפושת ליצן, אחד מהם רץ לעברה, ריסס גז מדמיע וברח, הילדה בטראומה, בחרדות בוכה כל היום, היא נפגעה ועד השעה אחת בלילה היינו בבית החולים״.

במהלך הימים האחרונים עיכבה המשטרה לחקירה כמה נערים, חלקם בני פחות מ-12, לאחר שחבשו מסכות ליצן והפחידו עוברי אורח במקומות ציבוריים ברחבי הארץ.

במשטרה אומרים כי בחלק מהמקרים המעשים הגיעו לכדי התפרעויות והפרת הסדר הציבורי: "התופעה גוררת גם חשש שמישהו יפרש את ההלצה כאיום ממשי ויפגע בנערים, שעושים לעיתים שימוש באביזרים שונים דמויי כלי תקיפה".

הבוקר נעצרו בחולון שני נערים, בני 14 ו-16, בחשד שהתחפשו לליצנים והבהילו עוברי אורח. על פי החשד, השניים ביצעו את המעשים אמש בגן ציבורי בעיר. בתיקו של אחד מהם נמצא פטיש. השניים שוחררו בתום החקירה לאחר שהביעו חרטה על המעשים שלהם.

ליצן בקריית אונו

גם בעפולה, בקרית גת ובבאר שבע נראו תופעות דומות וכמה נערים עוכבו על ידי המשטרה. ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', קרא לצעירים בעירו להפסיק את התופעה. "בוקר טוב לתלמידים שלנו ולהורים. אתמול, עד שעת לילה מאוחרת עסקנו יחד עם מפקד תחנת משטרת באר שבע וצוותו, בתופעת ה'ליצנים', שנפוצה לאחרונה ברחבי הארץ. מדובר בבדיחה עצובה ומסוכנת מאוד! מי שלוקח חלק בדבר החולני הזה, מסכן גם את עצמו וגם את התושבים. עלול להיות לכך מחיר כבד מאוד (פלילי). אנחנו והמשטרה ננהג באפס סובלנות כלפי התופעה החמורה הזו. לא חסרות לנו בעיות והתמודדויות במדינה, לכן אני מצפה מה'ליצנים' להתעשת במהרה ולהתנהג בבגרות ובאחריות", כתב דנילוביץ' בעמוד הפייסבוק שלו.