נתניהו עם ראש עיריית מעלה אדומים, היום
צילום: פלאש 90

נתניהו: לא נקבל פיוס פלסטיני על חשבון קיומה של ישראל

ראש הממשלה התייחס לטענותיו של אבו מאזן כי על ישראל לחדש את המו"מ בעקבות הפיוס עם חמאס. "מי שרוצה לעשות פיוס שיפרק את הזרוע הצבאית של חמאס"
מיכאל שמש
03 באוקטובר 2017
15:23
עודכן ב 17:32

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שלישי) להכרזותיו של אבו מאזן לפיהן ישראל "מזגזגת" ולא מוכנה לקבל את הפיוס הפלסטיני בין פתח לחמאס.

"איננו מוכנים לקבל פיוסים מדומים, שבהם כביכול הצד הפלסטיני מתפייס על חשבון הקיום שלנו", אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד במעלה אדומים. "מי שרוצה לעשות פיוס כזה, ההבנה שלנו היא פשוטה מאוד: תכירו במדינת ישראל, תפרקו את הזרוע הצבאית של החמאס ונתקו את הקשר עם איראן שקוראת להשמדתנו".

ראש הממשלה התייחס גם לבנייה במעלה אדומים והכריז על "תנופת פיתוח מועצמת", הכוללת בניית אלפי יחידות דיור. הוא הוסיף כי הוא תומך בחוק ירושלים רבתי המשווה את מעמדן המוניציפלי של רשויות באזור ירושלים לזה של הבירה. "מעלה אדומים היא חלק ממדינת ישראל ותמיד תהיה", אמר נתניהו.

מוקדם יותר היום אמר יו"ר הרשות אבו מאזן בראיונות לטלוויזיה המצרית שישראל משמיעה טיעונים סותרים בנוגע לחידוש המו"מ בין הצדדים. "ישראל טוענת שאין עם מי לעשות שלום בשל הפילוג בקרב הפלסטינים, ומנגד הודיעה שלא תסכים לאחדות עם 'טרוריסטים'", אמר אבו מאזן. לדבריו, ישראל מעוניינת בשימור המצב הקיים מאחר שהפילוג מונע הקמה של מדינה פלסטינית.

תמונות אבו מאזן בעזה בביקור ראש הממשלה הפלסטיני (צילום: אי-פי)

יו"ר הרשות אמר עוד כי כתנאי להשלמת הפיוס הפלסטיני הוא ידרוש מחמאס לוותר על הנשק שברשותו, ולא יסכים ל"מודל חיזבאללה הלבנוני" ברצועת עזה. הוא הבהיר כי הרשות חייבת לקבל לידה את האחריות באזור – לרבות סוגיית הביטחון והמעברים. לדבריו, אם חמאס יערים מכשולים – תהליך הפיוס ייעצר.

משלחת הרשות הפלסטינית מתקבלת בעזה:


הוא ציין כי ישראל וארצות הברית לא הביעו התנגדות למהלך הפיוס, ולראיה – ירושלים אפשרה למשלחת גדולה של מאות אנשים מרמאללה לצאת לעזה למען מטרה זו. "כשהייתי בארצות הברית זיהיתי הסכמה לכך. הודתי על כך לנשיא דונלד טראמפ. אני לא רוצה שהאמריקנים יהיו נגד, ואני לא רוצה שישראל תהיה נגד. אני מקווה שישראל לא תציב מכשולים".

"ימשיכו להיות לנו חילוקי דעות עם חמאס בהיותו תנועה איסלאמית", אמר אבו מאזן. "חמאס לא שינה את עורו". הוא שב והדגיש כי אם חמאס ירצה להצטרף לאש"ף, יהיה עליו להתחייב לקבל את מדיניות הארגון. כמו כן הדגיש כי הנשק ממשיך לזרום מרצועת עזה לחצי האי סיני דרך המנהרות, והביע תקווה שהדבר ייפסק.

א-סיסי: "אין זמן לבזבז"

נשיא מצרים, עבד אל-פתח א-סיסי, העביר מסר לשרי הממשלה הפלסטינית המכונסים ברצועת עזה באמצעות נאום מוקלט. "מדובר ביום היסטורי. כולם מפסידים מהפילוג הפלסטיני. יש לפתור את חילוקי הדעות בתוך הבית הפלסטיני ובסיוע מדינות ערב", אמר א-סיסי.

הנשיא המצרי אמר כי הוא "סמוך ובטוח שהמנהיגים הפלסטינים מודעים לשלב הרגיש שאנחנו נמצאים בו כעת. יש הזדמנות לשלום באזור. אין זמן לבזבז. ההיסטוריה תבוא חשבון עם מי שיחמיץ את ההזדמנות הזו".

בצהריים הגיע ראש המודיעין המצרי, ח'אלד פווזי, לרצועת עזה ונפגש עם מנהיג חמאס, איסמעיל הנייה, בלשכתו ברצועה. קודם לכן השתתף פווזי בישיבת הממשלה הפלסטינית, לשם הגיע מפגישתו עם יו"ר הרשות אבו מאזן ברמאללה.