הצ'יף מרסיה מרטל והשרה לענייני מיעוטים קרוליין בנט
The Canadian Press

פרשת ילדי קנדה: ילידים שנמסרו לאימוץ יפוצו במיליונים

במסגרת הפרשה שהחלה בשנות ה-60 ונמשכה כשני עשורים, עובדים סוציאלים הוציאו בכוח ילדים ממשפחותיהם ומסרו אותם לאימוץ ברחבי קנדה
סוכנויות הידיעות
07 באוקטובר 2017
20:01

ממשלת קנדה הודיעה אתמול (שישי) כי היא תפצה אזרחים ממוצא אינוטאי – ילידי בסכום כולל של 750 מיליון דולר קנדי (יותר מ-2 מיליארד שקל), שנלקחו ממשפחותיהם כשהיו ילדים ונמסרו לאומנה אצל משפחות לבנות. במסגרת הפרשה שהחלה בשנות ה-60 ונמשכה כשני עשורים, עובדים סוציאלים הוציאו בכוח ילדים ממשפחותיהם ומסרו אותם לאימוץ. כעת כ-30,000 מהם יפוצו במסגרת המאמץ בקנדה לתקן את העוול והאפליה שחווה המיעוט האינואיטי.

"אני לא יודעת מה הם חשבו לעצמם", אמרה השרה לענייני ילידים, קרוליין בנט. "אני לא מבינה מדוע הממשלה חשבה שהיא יכולה לעשות עבודה טובה יותר בלחנך את הילדים מאשר הקהילות שלהם", הוסיפה. הצ'יף מרסיה מרטל מאיזור אונטריו, שהובילה את אחת התביעות שהגיעו לפשרה אתמול: "יש לי תקווה שהדבר הזה לא יקרה שוב בקנדה", אך ציינה כי הרפורמה בשירותי הרווחה צריכה להימשך. מרטל עצמה נשלחה לאומנה בגיל צעיר, והוצאה שוב ושוב מהשמורה שלה.

ב-2008, ממשלת קנדה התנצלה על פרשה אחרת, במסגרתה נשלחו ילדים ילידים לפנימיות "חינוך מחדש", בניסיון למחוק את הזהות הילידית שלהם.