זהבה אמו של אורון שאול, בעצרת במלאות שנתיים למותו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

משפחת אורון שאול: נפנה לבג"ץ אם לא ימונה מתאם לנושא השבויים והנעדרים

יותר מחודש לאחר התפטרותו של ליאור לוטן, אומרת משפחת שאול: "ממשלת ישראל נוהגת בזילות כלפי חיילי צה"ל"
רובי המרשלג ואמיר בר שלום
08 באוקטובר 2017
13:30
עודכן ב 16:11

"ממשלת ישראל נוהגת בזילות כלפי חיילי צה"ל שיצאו להגן על מדינת ישראל, לא ייתכן שלמעלה מחודש אין אף גורם ממשלתי שיעסוק בנושא השבויים והנעדרים בלבד", אמרה היום (ראשון) משפחתו של אורון שאול שנחשב חלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע. "אם לא ימונה מתאם בימים הקרובים, תפנה משפחת שאול לבג"צ כדי שיורה על כך", אמר עו"ד ישי שריד, המייצג את המשפחה.

הממונה על המשא ומתן מול חמאס, ליאור לוטן, התפטר בשלהי אוגוסט. מאז מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו את מזכירו הצבאי, תת-אלוף אליעזר טולדנו, לעסוק בנושא עד למינוי הקבע. משפחתו של שאול שנעדר בעזה מוחה על כך שלדבריה ננטשה על ידי המערכת ומביעה תרעומת על כך שאין גורם שעוסק בנושא זה בלבד כאשר על הפרק הפיוס בין חמאס לפתח.

"לא ייתכן שלמעלה מחודש אין אף גורם ממשלתי שיעסוק בנושא השבויים והנעדרים בלבד. העובדה שעדיין לא מונה מתאם חדש מעידה על התרשלותה של הממשלה בהתנהלות כלפינו וכלפי אורון שעוד לא חזר משדה הקרב", נמסר מהמשפחה.

עו"ד שריד הוסיף כי "זו בושה וחרפה שממשלת ישראל מזניחה את הטיפול בחיילי צה"ל הנעדרים. העיכוב הממושך במינוי המתאם מחריף את סבלן של המשפחות ופוגע בסיכוי להשבת הבנים".

בעקבות הטענות, נמסר מלשכת נתניהו בתגובה: "בערב יום הכיפורים, לפני 10 ימים, פגש ראש הממשלה נתניהו את משפחות שאול וגולדין, יחד עם מזכירו ‏הצבאי ועם רע״ן נפגעים בצה״ל. נתניהו עדכן את המשפחות ושמע אותן. ראש הממשלה עוסק בכך ומחויב להשבת החיילים והאזרחים המוחזקים בעזה".

עוד נאמר כי "ראש הממשלה מעלה את הנושא בכל פגישה מדינית, כפי שעשה לאחרונה עם הנשיא טראמפ ונשיא מצרים א- סיסי. בימים אלה מראיין רהמ נתניהו מועמדים לתפקיד, מתוך כוונה למנות בהקדם מתאם חדש".

בעצרת שהתקיימה ביולי בטבריה אמרה זהבה שאול, אמו של אורון, כי אורון לא היה בנגמ"ש שהתפוצץ אלא נחטף בעודו בחיים. היא הזכירה את בעלה, הרצל, שנפטר לפני כשנה ואמרה כי "הלך לעולמו בצער ובכאב גדול, והשאיר לי צוואה לא להרפות ולהחזיר את בננו למדינה שהוא כה אהב".