בנייה במעלה אדומים, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בניגוד להבטחות נתניהו: רק כ-1,000 בתים ייבנו בהתנחלויות

פרסום ראשון: רק 1,000 יחידות דיור יזכו לאישור בסבב הנוכחי, חלקן יאושרו בדיעבד. הפלסטינים: עיריית חברון תעתור לבג"ץ נגד הרחבת היישוב היהודי
ענבל תמיר
09 באוקטובר 2017
21:07
עודכן ב 16:24

בניגוד להבטחתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על בניית אלפי יחידות דיור בשטחים, מסתמן כי רק כ-1,000 בתים צפויים להיבנות בהתנחלויות - כך פורסם הערב (שני) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. בנוסף לכך, תפנה עיריית חברון תפנה לבג"ץ נגד הכוונה להרחיב את היישוב היהודי בעיר.

על פי הערכות של גורמים העוסקים בנושא, רק כ-1,000 יחידות דיור יזכו לאישור סופי בסבב אישורי התכנון והבנייה הקרוב בהתנחלויות בעוד כשבוע. בין אותן יחידות דיור ישנם כמה בתים בנויים שיקבלו אישור בדיעבד, וכמה תוכניות בהן יקודמו שלבי התכנון השונים, כך שבפועל - רק מאות יחידות דיור חדשות ייבנו בסבב הקרוב.

אחת התוכניות שצפויה לקבל אישור היא בנייה של עשרות יחידות דיור ברובע חזקיהו בחברון. בעקבות כך, מסתמן כי עיריית חברון תפנה לבג"ץ נגד כוונת ישראל להרחיב את היישוב היהודי בעיר. חרף העובדה שמדובר בקרקע שהיתה בבעלות יהודים לפני 1948, לעיריית חברון יש בשטח מעמד משפטי של ״דיירות מוגנת״ שיכול להתבטל רק בצו שיפוטי. בסוגייה זו יש דעות משפטיות שונות ובעבר טענו במשרד המשפטים כי הדיירות המוגנת הסתיימה. עם זאת, אחת מחוות הדעת המשמעותיות בעניין, שקבעה כי לעירייה אכן יש דיירות מוגנת ובמצב הנוכחי לא ניתן להקצות למתנחלים את הקרקע - נכתבה ב-2007 על-ידי שרון אפק, ששימש אז היועץ המשפטי של צה"ל בשטחים ומהן כיום כפרקליט הצבאי הראשי.

כל תוכניות הבנייה עליהן מדובר מתואמות עם הממשל האמריקאי עד לפרטים הקטנים. על פי גורמים, היועץ האמריקני לענייני התנחלויות הוא סקוט לית', יועץ במחלקת המדינה, עליו אומרים כי הוא "מכיר כל בית, כל גבעה וכל מאחז".

בסוף ספטמבר הקפיא משרד ראש הממשלה בניית מיזם נדל"ני של יותר ממאה יחידות דיור בשכונת רמות בירושלים, בהמשך הודה נתניהו כי ההקפאה באה בעקבות לחץ אמריקאי. בשבוע שעבר פרסמנו כי המדינה סוללת כביש לפלסטינים מזרחית לירושלים שיוכל לאפשר בנייה ישראלית עתידית באזור הרגיש המכונה E1 בין מעלה אדומים לירושלים. ההערכה היא כי קיומו של הכביש יאפשר להדוף את הטענה הפלסטינית בדבר חלוקת השטחים מאחר וכך ייווצר רצף תחבורתי פלסטיני בין רמאללה שכם וג'נין שבצפון לבין ערי הדרום - בית לחם וחברון.