שר הביטחון אביגדור ליברמן
צילום: משרד הביטחון

ליברמן: "המלחמה הבאה תכלול את סוריה ולבנון ביחד"

שר הביטחון אמר כי צה"ל נערך למתקפות בכמה חזיתות. "צבא לבנון הפך לחלק אינטגרלי בחיזבאללה", אמר
ענבל תמיר
10 באוקטובר 2017
12:33
עודכן ב 12:42

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום (שלישי) כי צה"ל נערך למלחמה אזורית. "גם אם תתפתח המערכה הבאה, וזה לא משנה איפה היא תתפתח, בצפון או בדרום - היא מיד תהפוך למערכה בשתי חזיתות. אין יותר מערכה בגזרה אחת, וזו הנחת היסוד שלנו. לזה אנחנו מכינים את הצבא", אמר בסוכת החג בקריה בתל אביב, שם אירח חיילים ממערך ההגנה האווירית, חיילי שריון וחיילי תותחנים. כמו כן אירח שר הביטחון בסוכתו חיילים מתנדבים בעלי מוגבלויות.

לדברי ליברמן, הערכות בצה"ל מדברות על התלקחות בן רגע. "כל המאמץ שלנו הוא למנוע את המלחמה הבאה, אבל במזרח התיכון ה'חדש', אותן הערכות שהכרנו קודם, כמו סבירות נמוכה, הן פשוט הערכות לא רלוונטיות. המציאות היא שברירית, זה יכול לקרות מהרגע להרגע, ומהיום למחר".

שר הביטחון אף פירט: "הכול מבוסס על כך שאנחנו חייבים להתכונן לתמרון רציני, ואין תמרון ללא אש עוצמתית, והשריון והתותחנים אמורים לספק את אותה אש עוצמתית. בדיוק כמו שההגנה האווירית אמורה למנוע חלק ניכר מהפגיעה במדינת ישראל".

תרחישי הבלהות של צה"ל, אמר ליברמן, כוללים מתקפות משולבות בצפון. "אנחנו אמורים להיערך לכל תסריט אפשרי, וגם המציאות החדשה מכינה לנו אתגרים חדשים. אם פעם דיברנו על גזרת לבנון - אז אין יותר גזרה כזו. יש גזרת צפון. בכל התפתחות שתהיה, זו תהיה גזרה אחת, סוריה ולבנון ביחד, חיזבאללה, משטר אסד וכל סייעני משטר אסד. גם מבחינת גזרת לבנון לא מדובר כבר על חיזבאללה בלבד - מדובר על חיזבאללה ועל צבא לבנון, ולצערי זו המציאות. צבא לבנון הפך לחלק אינטגרלי במערך של חיזבאללה תחת פיקודו. צבא לבנון איבד את העצמאות, והפך לחלק בלתי נפרד ממערך חיזבאללה".

עם זאת, ליברמן הדגיש כי פני ישראל לרגיעה. "התפיסה הבסיסית שלי היא 'הרוצה שלום ייכון למלחמה'. מי שרוצה שלום חייב להתכונן למלחמה, ואני מקווה שאויבינו בצד השני יחשבו היטב על כל צעד וצעד כנגד מדינת ישראל, על מנת שלא נצטרך להמחיש את כל העוצמה ואת כל היכולות של צה"ל".

ליברמן התבטא באחרונה בתקיפות בנוגע לאופציות הצבאיות העומדות בפני ישראל. באוגוסט התייחס שר הביטחון לנוכחות האיראנית בסוריה, ואמר כי מדינת ישראל לא מתכוונת להבליג על כך. "לא נסתפק בתפקיד של צופים מהצד", אמר ליברמן במפגש שנערך עם פורום המנכ"לים והיו"רים של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה.

"איראן, באמצעות משמרות המהפכה, מנסה לייצר מציאות חדשה סביבנו עם בסיסי חיל אוויר וחיל ים איראניים בסוריה. עם מליציות שיעיות המונות אלפי שכירי חרב וייצור נשק מדויק בלבנון", אמר שר הביטחון. "מדינת ישראל לא מתכוונת להשלים עם הניסיונות האלו".

חודש לפני כן אמר ליברמן כי ישראל תגיב ביד קשה לכל ירי לעברה. הזליגות מסוריה לא מכוונות אלינו, אבל אנחנו לא מוכנים לקבל את זה, ונגיב על כל זליגה באופן יותר חזק", אמר ליברמן בשיחה עם כתבים צבאיים.