שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל מאלכי
צילום: עיסאם רימאווי, פלאש 90

שר החוץ הפלסטיני: הבניה בשטחים - מלחמה נגד פתרון שתי המדינות

ריאד אל מאלכי הבהיר כי אם יקודמו תכניות הבניה בשטחים, הפלסטינים יראו את עצמם פטורים מההתחייבויות שניתנו לאמריקנים
דנה בן שמעון
11 באוקטובר 2017
16:06

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל מאלכי אמר היום (רביעי) כי תכניות הבניה שמקדמת ישראל בהתנחלויות הן "הכרזת מלחמה על פתרון שתי המדינות", וחותרות נגד המאמצים של הממשל האמריקני לחידוש המו"מ בין הצדדים.

אל מאלכי הבהיר בריאיון לרדיו "קול פלסטין" כי אם יקודמו תכניות הבניה של ישראל, ההנהגה הפלסטינית תראה עצמה פטורה מכל התחייבות קודמת שניתנה לממשל האמריקני או לכל גורם בין לאומי אחר.
שר החוץ הפלסטיני הוסיף כי מיד לאחר שפורסמה כוונת ראש הממשלה להרחיב את הבניה בהתנחלויות, הצד הפלסטיני יצור קשר עם האמריקנים. "הבהרנו שאיננו יכולים להישאר נייטרלים אל מול ההסלמה החמורה של ישראל. כעת אנו ממתינים שהממשל יתערב ויבלום את צעדי ממשלת ישראל".

בשבועות האחרונים הכריז נתניהו על בניית נרחבת בהתנחלויות, ולשכתו הוציאה פרסומים לפיהם ייבנו למעלה מ-3,000 יחידות דיור. עם זאת, אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי על פי הערכות, רק כ-1,000 יחידות דיור יזכו לאישור סופי בסבב אישורי התכנון והבנייה הקרוב בהתנחלויות בעוד כשבוע.
בין אותן יחידות דיור ישנם כמה בתים בנויים שיקבלו אישור בדיעבד, וכמה תוכניות בהן יקודמו שלבי התכנון השונים, כך שבפועל - רק מאות יחידות דיור חדשות ייבנו בסבב הקרוב.

אחת התוכניות שצפויה לקבל אישור היא בנייה של עשרות יחידות דיור ברובע חזקיהו בחברון. בעקבות כך, מסתמן כי עיריית חברון תפנה לבג"ץ נגד כוונת ישראל להרחיב את היישוב היהודי בעיר.
על פי גורמים בישראל, כל תכניות הבנייה עליהן מדובר מתואמות עם הממשל האמריקאי עד לפרטים הקטנים. אותם גורמים אמרו כי היועץ האמריקני לענייני התנחלויות הוא סקוט לית', יועץ במחלקת המדינה, ועליו אומרים כי הוא "מכיר כל בית, כל גבעה וכל מאחז".