מפגינים חוסמים את כביש 4, בחודש שעבר
צילום: נופר משה

מחאת הנכים: פעילים חוסמים לסירוגין נתיבים בכביש החוף

כ-50 מוחים מארגון "הנכים הופכים לפנתרים" חסמו תחילה את כביש 2 בנתניה, ובצהריים עברו לגשר השלום. המשטרה מלווה את המפגינים
דקלה אהרון ונופר משה
14 באוקטובר 2017
20:59
עודכן ב 12:09

כ-50 מוחים מארגון "הנכים הופכים לפנתרים" חוסמים מאז הבוקר (ראשון) אזורים שונים בכביש 2.  המוחים הודיעו כי הם מקיימים במקום "מסע כיסאות גלגלים", שלטענתם אמור לעבור כ-4 קילומטרים.

המחאה החלה באזור השעה 08:30. המפגינים חסמו תחילה את כביש החוף בנתניה לכיוון דרום, ולאחר הפסקה חידשו את המחאה לקראת השעה 12:00, אז נחסם הכביש בגשר השלום לכיוון צפון. כוח משטרה ליווה את צעדת הנכים מתחילתה, ובמקביל הורה לנהגים להשתמש בדרכים חלופיות.

מחאת הנכים בכביש החוף הבוקר

כבר אמש הודיעו נציגי הנכים על כוונתם לחסום את כביש החוף ביום ראשון בבוקר, בשעות הנחשבות לעמוסות. קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים", שמתנגדת למתווה העלאת קצבת הנכות שהושג לאחרונה ובעקבות כך מובילה את חסימות הכבישים, הודיעה כי תקיים "מסע כיסאות גלגלים" לאורך 4 ק"מ. במחאה אמורים להשתתף הפעם גם נכי צה"ל.

בעקבות השגת מתווה העלאת קצבת הנכות לפני כשלושה שבועות בין נציגי ארגוני הנכים הבולטים ונציגו של רה"מ לסוגיה, פרופ' אבי שמחון, הודיעה קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים" כי בכוונתה להחריף את המאבק ולמקד את החסימות ביעדים אסטרטגיים למשק. בהתאם, הקבוצה חסמה את הכניסה לנמל אשדוד למשך כמה שעות. החסימה נועדה לפגוע גם בהסתדרות, שתיווכה בין הצדדים עד להשגת המתווה.

לפי המתווה, קצבתם של הנכים הקשים ביותר תעלה בארבע פעימות מינואר הקרוב ל-4,500 שקלים בחודש, ול-4,010 ש"ח לנכה עם 100% אי כושר השתכרות. בנוסף קצבת הנכות תוצמד לשכר הממוצע במשק. מנגד, קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים" דורשת להשוות את הקצבה של כל הנכים לשכר המינימום (5,300 שקל).