עובדי נגב קרמיקה מחוץ למפעל, היום בירוחם
צילום: פלאש 90

ביהמ"ש לנגב קרמיקה: מו"מ שבמהלכו יבוטלו הפיטורים

שלושת שופטי בית הדין לעבודה: "מי שלא מוצא חן בעיניו - שילך לערכאת ערעור"
אסף פוזיילוב
15 באוקטובר 2017
14:38
עודכן ב 18:36

"החלטתנו היא משא ומתן של שבועיים. בזמן הזה ביטול מכתבי הפיטורים והשארת המפעל סגור. מי שלא מוצא חן בעיניו- שילך לערכאת ערעור", כך החליטו היום (ראשון) שלושת שופטי בית הדין לעבודה בבאר שבע בדיון על הוצאת צו מניעה לסגירת המפעל ופיטורי העובדים.

"אין שום דחיפות לדון בצו המניעה. אין תקומה למפעל", אמרה היום נציגת המפעל במהלך הדיון והוסיפה כי, "אין לנו רצון למשא ומתן. אין יכולת להפסיק את תהליך הסגירה".

ביום שישי הודיעה ההנהלה על סגירת נגב קרמיקה, שנרכש לפני ארבעה וחצי חודשים, ועובדי המפעל קיבלו מכתבי פיטורים. מנכ"ל הקבוצה כתב לעובדים כי המפעל הפסיד 2 מליון שקל בכל חודש. לדבריו, ההסתדרות ו-ועד העובדים לא היו נכונים לתוכנית התייעלות רחבת היקף, לא שיתפו פעולה עם ההנהלה ולפיכך לא היה מנוס מסגירת המפעל.

"עבדו עלינו בעיניים. קנו את המפעל כדי לסגור אותו. ידעו בדיוק מה מצבו כשקנו אותו לא מזמן, אמר לשופטים יו"ר ועד העובדים במפעל, יעקב צרפתי. "רק לפני שבועיים שיפצו אותו במאות אלפי שקלים. זה מפעל חדשני והביאו הנהלה שתהפוך אותו ללא כלכלי", אמר צרפתי שהוסיף כי "הנתונים הכלכליים שמסרו לבית המשפט שקריים".

גם נציג העובדים אמר בדיון כי הקבוצה שרכשה את נגב ידעה את מצב החברה. "מצב החברה לא היה זר להם. אנחנו היינו מוכנים לנהל עמם מו"מ. הסברנו שניאלץ לעשות ארגון מחדש". לדבריו, הם מאוכזבים מההנהלה, "אחרי שתי פגישות שקיימנו עמם העמידו דרישה להורדת שכר של 30% ופיטורי 37 עובדים. לא עושים דבר כזה אחרי שתי פגישות ומציבים בריונים מול שערי המפעל. אבל עובד שנמצא 30 שנה במפעל ומגלה בריונים ממתינים לו בשער זה ימים חשוכים. התייחסו לעובדים כמו אל כלבים".