. ארכיאולוגית רשות העתיקות תהילה ליברמן במבנה התיא
צילום: יניב ברמן, באדיבות רשות העתיקות

תיאטרון רומי עתיק התגלה בעיר העתיקה: "סנסציה מחקרית"

אחרי 1,700 שנה, חלקים מהכותל נחשפים לראשונה ובהם גם שרידים של מבנה מיוחד דמוי תיאטרון. מנהלי החפירה: "התגלית - הפתעה של ממש"
מערכת "כאן"
16 באוקטובר 2017
12:26

רשות העתיקות הודיעה היום (שני) כי לאחרונה נחשפו שמונה נדבכים מהכותל המערבי, שהיו קבורים תחת שכבת עפר בעובי של כשמונה מטרים. נדבכי האבן השתמרו בצורה מלאה והם בנויים אבני ענק.

לאחר הסרתה של שכבת העפר, במסגרת חפירות של רשות העתיקות במנהרות הכותל שבירושלים, הארכיאולוגים הופתעו לגלות כי היא כיסתה שרידים של מבנה דמוי תיאטרון. חשיפת המבנה מאששת טיעונים היסטוריים לפיהם תיאטרון רומי נבנה בקרבת הר הבית, והוא הכיל כ-200 מקומות ישיבה.

להערכת הארכיאולוגים, התיאטרון לא היה בשימוש מעולם, והוא ככל הנראה נעזב לפני שנכנס לשימוש. לראייה, הארכיאולוגים מציינים את גרמי מדרגות שלא הושלמה חציבתם. הסיבות לכך לא ידועות, אך יתכן שהן קשורות לאירוע היסטורי משמעותי, אולי למרד בר כוכבא. עדויות נוספות לאי-השלמת מבנים בתקופה זו נחשפו בעבר בחפירות הקרדו המזרחי ברחבת הכותל.

לדברי מנהלי החפירה - ד"ר ג'ו עוזיאל, תהילה ליברמן וד"ר אבי סולומון, "מדובר בסנסציה מחקרית. התגלית היתה בגדר הפתעה של ממש. כשניגשנו לחפירה במטרה לתארך את קשת וילסון, לא תיארנו לעצמנו שהיא תפתח לנו צוהר לתעלומת התיאטרון האבוד של ירושלים. כמו בהרבה מקרים בארכיאולוגיה, ישנה צפייה לחשוף דבר מסוים, אבל בסופו של תהליך נחשפים ממצאים אחרים, מפתיעים ומעוררי מחשבה. גילוי המבנה דמויי התיאטרון היא דרמה של ממש במחקר".