מטוס קרב ישראלי מדגם F-16
צילום: פלאש 90

נתניהו: "ניסו לפגוע במטוסינו. השמדנו מה שצריך להשמיד"

רה"מ התייחס לתקיפת צה"ל נגד סוללת טילי הגנה בסוריה. בדמשק הגיבו: "פגענו במטוס ישראלי, נחושים להיאבק בטרור"
ערן זינגר
16 באוקטובר 2017
16:26
עודכן ב 18:09

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (שני) לתקיפת צה"ל נגד עמדת הגנה אווירית בסוריה ואמר כי ישראל תפעל באותה הדרך כל אימת שתידרש לכך: "המדיניות שלנו ברורה: מי שמנסה לפגוע בנו, אנחנו פוגעים בו", אמר נתניהו. רה"מ המשיך: "היום ניסו לפגוע במטוסינו - לא מקובל עלינו. חיל האוויר פעל בדיוק, במהירות, והשמיד את מה שצריך להשמיד. אנחנו נמשיך לפעול במרחב ככל שדרוש כדי להגן על ביטחון ישראל".

בסוריה הגיבו היום אחר הצהריים לתקיפה במדינה, והזהירו בתקיפות את ישראל מפני הישנות מקרים דומים. בהודעה שפרסם הצבא הסורי, נטען כי מערך ההגנה האווירי של המדינה פגע פגיעה ישירה במטוס של חיל האוויר הישראלי, וכי שיגור טיל הקרקע-אוויר הסורי התבצע בעת שמטוסי קרב ישראליים חדרו למרחב האווירי של סוריה בגבול עם לבנון, באזור בעלבכ.

על פי הודעת הצבא הסורי, ההגנה האווירית שלו אילצה את המטוסים הישראלים להימלט, והוסיף כי ישראל שיגרה בתגובה כמה טילים משטחה והם נפלו באחד המוצבים הצבאיים. נזק נגרם לרכוש.

צבא סוריה הזהיר בהודעתו את ישראל מפני "ההשלכות החמורות של ניסיונות תוקפניים חוזרים ונשנים מעין אלה". סוריה חתמה את ההודעה באומרה כי היא נחושה להמשיך במאבק בארגוני הטרור, שהם "זרועותיה של ישראל" באיזור.

תקיפת צה"ל בסוריה התרחשה מוקדם יותר היום, כאשר חיל האוויר הפציץ סוללת טילי קרקע-אוויר בתוך שטח סוריה, כ-50 ק"מ ממזרח לדמשק. לפי דובר צה"ל, תקיפת הסוללה, מסוג S-200, הגיעה בתגובה לירי שבוצע שעתיים לפני כן מהסוללה לעבר מטוסי חיל האוויר, שביצעו גיחת צילום שגרתית בשמי לבנון.

"אנו לא נאפשר פרובוקציה מן הסוג הזה ונגיב", אמר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. הוא הבהיר כי ישראל לא מעוניינת להסלים את המצב, וסיכם: "מבחינתנו, האירוע הסתיים".

דובר צה"ל ציין, כי סוללת הטילים הסורית שהושמדה היא זו שהייתה מעורבת גם בתקרית הירי הקודמת לעבר מטוסים ישראליים, שאירעה בחודש מארס. בתקרית זו שוגרו טילי נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר, שלפי דיווחים ערביים תקפו מוקדי העברת נשק אסטרטגי על ידי חיזבאללה באזור בעל-בק בלבנון. בעקבות הירי מהסוללה הסורית, שוגר טיל חץ של מערך ההגנה האווירית בישראל לעבר אחד הטילים.