מחאת הנכים מול בית ראש הממשלה בירושלים
ללא

מחאת נכים מול מעון רה"מ: "נמצאים מתחת לקו העוני"

המפגינים הנכים טלטלו את שערי מעון ראש הממשלה בירושלים ודרשו שנתניהו או נציג מטעמו ייצא לדבר עמם. מוקדם יותר היום חסמו את כביש 1
דקלה אהרון שפרן
17 באוקטובר 2017
15:39
עודכן ב 16:22

מספר נכים מקיימים אחר הצהריים (שלישי) הפגנת מחאה בסמוך לבית ראש הממשלה בירושלים. בעקבות המחאה, רחוב עזה לכיוון כיכר פריז נסגר לתנועה, ושוטרי אגף התנועה מכווינים את התנועה לצירים חלופיים.

הנכים קוראים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתערב לאלתר כדי להביא לפתרון המשבר. במסגרת המחאה, המפגינים טלטלו את השערים במתחם המעון ודרשו שראש הממשלה או נציג מטעמו ייצא לדבר עמם. אחד המפגינים אף טיפס על הגדר המקיפה את המעון.

מפגין מטפס על שער מעון ראש הממשלה בירושלים, היום

"בושה. אתם חיים ממשכורות של 40 אלף שקלים. מה אנחנו נגיד? אנחנו נמצאים מתחת לקו העוני. תבואו אלינו, דברו איתו, תבינו את הבעיות של הנכים", צעק אחד המפגינים.

מוקדם יותר היום קיימו נכים מחאה על כביש 1, במחלף לטרון למזרח, וכתוצאה מזאת שושבשה התנועה בציר. המשטרה המליצה לנהגים לנהוג בדרכים חלופיות.

ב-20 בספטמבר, לאחר מאבק ציבורי ממושך שכלל שיבושי תנועה רבים, ובתום דיונים שנמשכו 12 שעות, חתמו נציגי ארגוני הנכים והממשלה על מתווה להסכם להעלאת קצבאותיהם. לפי ההסכם, קצבתם של הנכים הקשים ביותר תעלה מינואר הקרוב ל-4,500 שקלים בחודש, ול-3,800 שקלים לנכה עם 100% אי כושר השתכרות. קצבת הנכות תוצמד לשכר הממוצע במשק.

מפגינים במתחם מעון ראש הממשלה בירושלים, היום

למרות המתווה המוסכם והברכות מצד ארגוני הנכים, קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים" ו"המטה הארגוני לחיים ברווחה וכבוד" הודיעו כי הם ימשיכו במאבק, וכי ההסכם מהווה "בושה וביזיון" עבור הנכים. בהודעה שפרסמו טענו הארגונים כי לא מדובר בפריצת דרך דרמטית אלא בשחזור המתווים הקודמים שהוצעו לנכים.