מטוס חיל האוויר
צילום: דובר צה"ל

פרסום ראשון: ההחלטה לתקוף בסוריה התקבלה לפני 5 שבועות

במערכת הביטחון ראו בירי מסוללת הנ"מ שינוי במדיניות הפתיחה באש של המשטר הסורי, ולכן הוחלט לתקוף אותה
רועי שרון
17 באוקטובר 2017
20:30
עודכן ב 20:40

פרטים חדשים על תקיפת סוללת הנ"מ הסורית אתמול (שני): ההחלטה לתקוף את הסוללה התקבלה לפני חמישה שבועות, אז תקיפת מערכת נשק מדויקת גררה ירי מאותה סוללת נ"מ. הטיל שנורה מסוללה מסוג SA-5 לא סיכן את כלי הטיס, אך בצה"ל הוחלט לתקוף את הסוללה כאשר יתבצע ממנה ירי פעם נוספת, מתוך הבנה כי מדובר בשינוי במדיניות הפתיחה באש מצד המשטר הסורי, שעד כה נהג להבליג על תקיפות בשטחו.

לאחר שלא בוצע ירי תגובה מצד הסורים במשך חמישה שבועות, אתמול נורה טיל נ"מ לעבר כלי טיס של צה"ל, שביצע גיחת צילום שגרתית בשמי לבנון. בעקבות כך הוחלט לממש את ההחלטה.

לאחר התקיפה אתמול ציין כי לעבר הסוללה שממנה בוצע הירי שוגרו ארבע פצצות, שהשמידו אותה. כל המטוסים שבו בשלום. הכוחות הרוסיים בסוריה עודכנו על התקיפה בזמן אמת.

ברקע, היום נפגש שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן, במסגרת ביקורו בישראל. בפגישה התייחס נתניהו לתקיפת הסוללה ואמר: "היום ניסו לפגוע במטוסינו - לא מקובל עלינו. חיל האוויר פעל בדיוק, במהירות, והשמיד את מה שצריך להשמיד. אנחנו נמשיך לפעול במרחב ככל שדרוש כדי להגן על ביטחון ישראל".

השלושה עסקו בעיקר בניסיון של איראן להתבסס צבאית בסוריה."איראן צריכה להבין שישראל לא תאפשר זאת", אמר נתניהו לשויגו. בנוסף עלתה בפגישה גם סוגיית הסכם הגרעין עם איראן. נתניהו אמר כי אם העסקה לא תשתנה, אז בתוך שמונה עד עשר שנים יהיה לטהראן ארסנל של נשק גרעיני.