מימין: ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה במהלך ביקו
צילום: אי-פי

גורמים בלשכת אבו מאזן: "עוד אין פיוס, מה ישראל רוצה מאיתנו?"

הגורמים הביעו ביקורת על ישראל שמציבה תנאים לפיוס, שמקרב את היתכנותו של הסכם מדיני, לעומת מצב הפילוג בין התנועות הפלסטיניות ששורר היום
גל ברגר
17 באוקטובר 2017
21:16

גורמים בלשכת אבו מאזן הגיבו הערב (שלישי) להודעת הקבינט המדיני – ביטחוני, לפיה לא יתקיים משא ומתן מדיני עם הממשלה הפלסטינית, אם חמאס, ששותפה לה, לא תכיר בישראל ותתפרק מנשקה. לפי הגורמים, תהליך הפיוס בין פתח לחמאס רק החל, וטרם הוקמה ממשלה לה שותף חמאס. למרות זאת הגורמים הדגישו שגם ממשלת אחדות פלסטינית תהיה מחויבת להסכמים להם התחייב אש"ף בעבר. הגורמים הביעו ביקורת על ישראל שמציבה תנאים לפיוס, שמקרב את היתכנותו של הסכם מדיני, לעומת מצב הפילוג בין התנועות הפלסטיניות ששורר היום.

מוקדם יותר היום הודיע הקבינט המדיני – ביטחוני כי ישראל לא תנהל מו"מ עם הפלסטינים עד שחמאס לא יפורק מנשקו. התנאים שהציבה ישראל כוללים גם הכרה של הארגון בישראל והתנתקות מאיראן, וכן הפסקת כל פעולות הטרור. תנאי נוסף הוא השבת חללי צה"ל והאזרחים הישראלים המוחזקים בעזה. עוד דורשת הממשלה את העברת השליטה הביטחונית ברצועה לידי הרשות, וכן סיכול פעילות הטרור של חמאס בשטחי יו"ש. "הממשלה לא תנהל מו"מ עם ממשלה פלסטינית הנשענת על חמאס, ארגון טרור הקורא להשמדת ישראל", נאמר בהודעה מטעם לשכת ראש הממשלה.

במפלגת הבית היהודי הביעו סיפוק מהחלטת הקבינט. "קיבלנו מה שרצינו - אין מו"מ עם הרשות הפלסטינית אשר נסמכת על חמאס", אמרו הגורמים במפלגה. השר נפתלי בנט, חבר הקבינט שדרש את התכנסותו אמר כי מדובר ב"החלטה אסטרטגית שמגדירה תנאי בסיסי לכל משא ומתן". לדבריו, כל החלטה אחרת היתה מעניקה לגיטימציה לארגון הטרור חמאס שפועל להשמדת ישראל.

הסכם הפיוס הפלסטיני נחתם ביום חמישי האחרון בין נציגי המשלחות של ארגוני פתח וחמאס, בתום סבב דיונים של יומיים. הטלוויזיה המצרית דיווחה כי מצרים תזמן את כל הארגונים הפלסטיניים לשיחות בקהיר ב-21 בנובמבר וסוכם שעד האחד בדצמבר יאפשרו הצדדים לממשלה לעבוד בעזה ובגדה.