סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים
צילום: פלאש 90

ישראל במקום ה-4 בעולם במספר המחזיקים בתואר אקדמי

דוח המתפרסם לקראת פתיחת שנת הלימודים מעלה כי ההוצאה הציבורית על השכלה גבוהה בישראל היא מהנמוכות ב-OECD, וקיימים פערים גדולים בין המוסדות
לירן כוג'הינוף
18 באוקטובר 2017
11:03

ישראל מובילה בעולם במספר התושבים המחזקים בתואר אקדמי, ונמצאת במקום הרביעי - אחרי קוריאה, אירלנד וארצות הברית. כך עולה מנתונים שפורסמו היום (רביעי) על ידי המוסד למחקר כלכלי חברתי "שורש", לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית בשבוע הבא. עם זאת קיימים פערים גדולים באיכות ההוראה והלימודים בין המוסדות האקדמיים השונים בארץ.

על פי הנתונים, לאיכות ההשכלה הגבוהה השפעה ניכרת על השכר העתידי של הסטודנטים. כך לדוגמא, בוגרי מדעי המחשב שלמדו באוניברסיטה ירוויחו יותר מסטודנט שלמד במכללה. נתונים דומים עולים לגבי סטודנטים הלומדים במקצועות הנדסה, משפטים  ומדעי החיים.

במדעי החברה והרוח נמצאה מגמה הפוכה, וסטודנטים שלמדו במכללות לחינוך ותארים במדעי הרוח ירוויחו יותר מסטודנטים שלמדו מקצועות אלו באוניברסיטאות.

עוד עולה מהנתונים כי ההוצאה הציבורית על השכלה גבוהה בישראל היא מהנמוכות מבין מדינות ה-OECD. בנוסף, קיימים פערים גדולים בין שיעור האקדמים בקבוצות האוכלוסיה השונות בישראל. הקבוצה המשכילה ביותר היא של יהודים חילונים. לעומת זאת, שיעור החרדים המסיימים את לימודיהם האקדמיים נמוך מאוד. מן הדוח עולה עוד כי ניכרת עלייה בשיעור האקדמאיים דוברי הערבית.