הפגנת קשישים בתל אביב (ארכיון)
צילום: רוני שיצר, פלאש 90

הצעה ממשלתית: העלאת קצבה לקשישים בעלות כ-660 מיליון שקלים

ועדת השרים לענייני חקיקה תעלה בשבוע הבא שתי הצעות חוק להטבות עבור אזרחים ותיקים: "190 אלף משפחות ייצאו ממעגל העוני"
נופר משה
18 באוקטובר 2017
16:52
עודכן ב 16:58

ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה להעלות ביום ראשון בשבוע הבא שתי הצעות חוק ממשלתיות לטובת אוכלוסית האזרחים הוותיקים. ההצעות כוללות את העלאת קצבת הבטחת ההכנסה המשולמת לקשישים, ואספקת מענק חימום ללא תלות באזור המגורים.

על פי ההצעה הראשונה שתעלה הוועדה, קצבת הבטחת ההכנסה, המשולמת למי שמתקיימים מקצבת הזקנה בלבד, תוצמד לשכר הממוצע במשק. בנוסף, גובה הקצבאות יעלה בהיקף של כ-662 מיליון שקלים. כך, קצבת אזרח ותיק, בתוספת השלמת ההכנסה, צפויה לעלות בהתאם להצעה מ-3,112 שקלים בחודש ל-3,454. הקצבה לזוגות תעלה ל-5,464 שקלים במקום 4,918 שקלים.

בטיוטת החוק צוין כי ההצעה "צפויה להוציא ממעגל העוני כ-190 אלף משפחות של קשישים ושאירים". עוד נכתב כי הוא נועדה "להבטיח מינימום מחיה הולם למי שהגיע לגיל הפרישה".

מהלך נוסף שיוזם שר הרווחה, חיים כץ, הוא תיקון סביב מענק החימום. מדובר במענק שנתי על סך 553 שקלים שמקבלים אזרחים ותיקים מדי חודש אוקטובר, ונועד על מנת לסייע בתשלומי החשמל בחורף.

הסכום מועבר כיום רק לקשישים המתגוררים ביישובים המוגדרים קרים על פי החוק, אך לפי היוזמה, הוא יוענק לכל מקבלי הבטחת ההכנסה, והתלות באזור המגורים תבוטל. בטיוטת ההצעה הוסבר כי "בשנים האחרונות עלה הצורך במתן המענק באופן אחיד לכלל אוכלוסית מקבלי גמלת הכנסה בגיל הפרישה".