צילום ארכיון
צילום: אי-פי

המדינה דרשה מקק"ל מיליארד שקל לתכניות ביטחוניות נגד איראן

פרסום ראשון: הקלטה חושפת כי נתניהו וליברמן מייעדים כסף מהארגון לטובת בניית מערכות מתקדמות
18 באוקטובר 2017
20:34
עודכן ב 21:05

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, דורש להגדיל את תקציב הביטחון בארבעה מיליארד שקלים לטובת תכניות ביטחוניות להתמודדות עם האיום האיראני – כך פורסם הערב (רביעי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11.

במהדורת חדשות הערב פורסמה הקלטה של ראש לשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, בפגישה שקיים בדירקטוריון קק"ל לפני כשבועיים בנוכחות מנכ"ל משרד האוצר. במהלך הפגישה, ביקש הורוביץ להעביר מיליארד שקלים מקק"ל לצורך תקציב הביטחון.

בהקלטה נשמע הורוביץ מסביר לדירקטוריון קק"ל כי הכסף שהמדינה מעוניינת לקבל מהארגון נועד לממן בנייה של מערכות מתקדמות נגד האיום האיראני. ככל הידוע, מדובר בדרישה שמגיעה משר הביטחון ליברמן בעצמו, וצה"ל אינו מעוניין כעת לפתוח את הסיכום התקציבי הרב-שנתי מול משרד האוצר, שכבר הגדיל את תקציב הביטחון בחמישה מיליארד שקלים בשנה.

היום איים רמטכ"ל צבא איראן, הגנרל מוחמד חסיין באקרי, במהלך מסיבת עיתונאים שקיים בסוריה כי ישראל אינה יכולה להפר את ריבונותה של המדינה, וכי טהראן ודמשק ישתפו פעולה נגדה. באקרי אמר את הדברים לצד מקבילו הסורי, הגנרל עלי עבדאללה איוב, ברקע תקיפת ישראל את שכנתה מצפון בתחילת השבוע, אותה גינה בתוקף.

"אנחנו נמצאים בדמשק כדי להדגיש את התיאום ושיתוף הפעולה שלנו בהתמודדות עם אויבינו, הציונים והטרוריסטים", אמר הרמטכ"ל האיראני. הוא הוסיף כי דן עם עמיתו הסורי בחיזוק שיתוף הפעולה בעתיד בין שני הצבאות, והם אף שרטטו את הקווים לשיתוף הפעולה הזה.

השגרירה האמריקנית באו"ם: "התנהגות איראן הרסנית"

בתוך כך, השגרירה האמריקנית באו"ם, ניקי היילי, תקפה היום בחריפות את יחסו של הארגון כלפי האיום הנשקף מאיראן. בדברים שנשאה בדיון מועצת הביטחון של האו"ם, קראה היילי לקהילה הבינלאומית "להתייחס למכלול ההתנהגות ההרסנית של איראן, כמו שארצות הברית מנסה לעשות".

"חייבים לדבר על איראן, משום שכל איום על השלום במזרח התיכון קשור איכשהו להתנהגות האיראנית", פתחה השגרירה את דבריה. "אנו מנסים להתייחס למכלול ההתנהגות ההרסנית הזו, וחשוב שכך תנהג גם הקהילה הבינלאומית. כאשר שופטים את איראן רק לפי הסכם הגרעין, אנחנו מפספסים דברים רבים".

היילי האשימה את הרפובליקה האיסלאמית כי היא "מתחבאת מאחורי עמידה טכנית בהסכם הגרעין, וזה צריך להיפסק". לדבריה, איראן אמנם עומדת בסעיפי ההסכם שנחתם עם המעצמות ב-2015, אך היא עוברת על החלטות אחרות של האו"ם, כמו זו האוסרת להעביר נשק למדינות אחרות.