אלאור אזריה בבית המשפט
צילום: פלאש 90

אזריה הגיש בקשת חנינה לנשיא: "הפעל את מידת הרחמים"

החייל שהורשע בהרג מחבל מנוטרל ונידון לשנה וחצי מאסר פנה לריבלין חודשיים לאחר כניסתו לכלא. "בדיעבד, הירי במחבל היה טעות מבצעית", כתב
ענבל תמיר
19 באוקטובר 2017
18:11
עודכן ב 20:20

אלאור אזריה הגיש היום (חמישי) בקשת חנינה לנשיא ראובן ריבלין. אזריה, שהורשע בהרג בעקבות ירי במחבל מנוטרל בחברון במרץ 2016, נידון לשנה וחצי מאסר והחל לשאת בעונשו באוגוסט האחרון. בחודש שעבר הקל הרמטכ"ל גדי איזנקוט בעונשו והפחית מתקופת מאסרו ארבעה חודשים.

"בכוחך, כבוד הנשיא, לחון אותי ואני מבקש, בכל לשון של בקשה, לשקול בכובד ראש ולקחת בחשבון את מכלול הנסיבות ולסיים את שהותי בכלא ולשוב אל חיק משפחתי", כתב אזריה בפנייתו. "הקב"ה חנון ורחום ובצלמו נבראנו. הפעל נא את מידת החסד והרחמים, ראה נא לנגד עיניך את אימי ואבי, את אחיותיי ואחי, זכור נא את נסיבות במלואן בבואך לקבל החלטה".

הוא פתח את המכתב בקביעה כי לא זכה למשפט צדק. "זו תחושתי ושום דבר לא יכול לשנות אותה. מכל מקום, את מידת החסד והרחמים, שהיא תמצית מוסד החנינה, מבקש אני מכבוד הנשיא", כתב.

לדבריו, במבט לאחור הוא מבין כי שגה. "אני קורא ושומע את התגובות בקשר להחלטתי, שלא להביע חרטה על הירי במחבל. זה לא מדויק: אילו הייתי יודע בוודאות, באותן שניות מתוחות בזירה, שהמחבל אינו ממולכד, לא הייתי יורה, חד וחלק. לכן, ובדיעבד בלבד, הירי במחבל היה טעות מבצעית".

בהמשך המכתב ניסה אזריה להצדיק את התנהלותו: "האם הייתי צריך לקחת את הסיכון כאשר הוא זז, על אף שהיה ירוי על הארץ – ולאפשר סכנה לכח, לאזרחים? ואם, כפי שחשדתי וכפי שזעקו כולם, היה עליו מטען ואיש לא היה פועל, וחלילה היינו קוברים מספר לא ידוע של לוחמים, כולל אותי – האם זו הייתה תוצאה רצויה? האם אז לא הייתה נשאלת השאלה, מדוע אף חייל לא פעל כפי הנדרש ונטרל את הסכנה?".

אזריה המשיך וסיפר על הקשיים בכלא ופירט על אופיו: "קיבלתי את הדין. אני יושב בכלא, רחוק מהמשפחה, מבודד מהעולם. האמן לי, אני יושב וחושב רבות על הנסיבות: חייל ישראלי שחירותו נשללה ממנו כי פעל נגד בני עוולה אשר באו לשפוך דם יהודי. גדלתי על ערכים נעלים – קדושת החיים וכיבוד כל אדם באשר הוא. גדלתי בעיר מעורבת. הייתי מעורב בפעולות רבות שבהן היו מעורבים חפים מפשע – מעולם לא פגעתי באיש, זו לא דרכי, לא הדרך שלמדתי בבית אבא".

מבית הנשיא נמסר לאחר הפנייה: "הבקשה תטופל מול הגורמים הרלוונטיים ותועבר, כמקובל בבקשות חנינה של חיילים, למשרד הביטחון וצה"ל לקבלת חוות דעת".

לאחר הפנייה לנשיא אמר שר החינוך נפתלי בנט כי הוא מבקש מריבלין שישקול את בקשת אזריה בחיוב, כפי שאמר בעבר. "אלאור נשלח לשטח מסוכן בו היה ניסיון רצח של יהודים. כבר תקופה ארוכה אלאור ומשפחתו עוברים סבל כבד. לצד המסר החשוב של טוהר הנשק עלינו להעביר כעת מסר לא פחות חשוב של הגיבוי ללוחמינו מול הטרור. המעשה המוסרי והנכון הוא להעניק לו חנינה לאלתר".

דחיית הערעור והגשת בקשת המתקה לרמטכ"ל

ביולי האחרון דחה בית הדין הצבאי לערעורים, בראשות השופט אלוף דורון פיילס, את ערעורו של אזריה, והותיר על כנה את הרשעתו בעבירה של הריגה והתנהגות בלתי הולמת בגין ירי במחבל מנוטרל בחברון. גם עונש המאסר, העומד על שנה וחצי, נותר בעינו. 

באוגוסט החל אזריה לרצות את עונשו. לפני כניסתו לכלא, מסר בהודעה מוקלטת בפייסבוק: "אני נכנס לכלא בראש מורם, אני אוהב את הארץ הזו בכל לבי. אסור שהמקרה שלי יפגע במוטיבציה להתגייס". הוא הוסיף: "אני מאמין שיכולתי לצאת זכאי, אבל המשפחה שלי ואני עברנו מסכת ייסורים במשך כמעט שנה וחצי, שעלתה להוריי בבריאותם, ואני רוצה לחזור לחיי שגרה כמה שיותר מהר. לכן אכנס לכלא לרצות את העונש שנגזר עליי ולא אפנה לבית המשפט העליון".

לפני שנכנס לכלא, הגיש אזריה לרמטכ"ל, גדי איזנקוט, בקשה להמתיק את עונשו. בכך ויתר אזריה על האפשרות לבקש לערער פעם נוספת לבית המשפט העליון. במכתב ששלח לרמטכ"ל ביקש אזריה כי העונש שהוטל עליו - מאסר של שנה וחצי - יומר בעבודות שירות. "אני רוצה לחזור לחיים רגילים, לשקם את חיי ואת חיי משפחתי", כתב אזריה. על הירי במחבל כתב כי "לו ידעתי מראש את שהתברר בדיעבד, שעל גוף המחבל לא היה מטען חבלה – לא הייתי יורה בו".

בנימוקים לבקשה להמתיק את עונשו, ציין אזריה כי אביו לקה בשבץ מוחי מאז המשפט בעניינו, וכי אמו הגיעה למצב של תת-משקל. הוא הזכיר כי אביו שירת במשטרה במשך 30 שנים בהצטיינות. "אני אמור להמשיך את חיי עם כתם גדול של הרשעה בהריגה, שיפגע בי ולא יאפשר לי לעבוד בעבודות ממשלתיות", נכתב.

פרשת אזריה החלה בחודש מרץ 2016, אז התחוללה סערה בעקבות סרטון בו הוא, חובש צבאי ששירת בחברון, תועד יורה במחבל שביצע פיגוע דקירה בעיר לאחר שהאחרון כבר שכב מנוטרל על הקרקע. בחודש ינואר הרשיעו שופטי בית הדין הצבאי פה אחד את אזריה בהריגה, לאחר משפט דרמטי. הם קבעו כי הירי שביצע לא נבע מתחושת סכנה, כפי שטענו סניגוריו לאורך המשפט, אלא מתוך רצון לנקום במחבל. בחודש פברואר האחרון נגזר דינו - 18 חודשי מאסר בפועל. אזריה ערער עליו באמצעות עורך הדין יורם שפטל, אך הערעור נדחה.