ישיבת הממשלה הפלסטינית בעזה
צילום: אי-פי

בכיר בפת"ח: "נשק ההתנגדות – סוגיה פלסטינית פנימית"

עזאם אל-אחמד דחה את דרישת הקבינט שהממשלה הפלסטינית החדשה תכיר בישראל: "קודם שידרשו מהמפלגות הישראליות להכיר במדינה פלסטינית"
גל ברגר
20 באוקטובר 2017
09:12

חבר הנהגת פת"ח, עזאם אל-אחמד, הצהיר הלילה (שישי) כי ארגונו דוחה את הדרישה להכיר בישראל לקראת הקמת ממשלה פלסטינית חדשה. בראיון שהעניק לערוץ "רוסיה אל-יום", התייחס אל-אחמד גם לדרישה של ישראל ושל ארצות הברית כי חמאס יתפרק מנשקו ואמר: "נשק ההתנגדות הוא סוגיה פלסטינית פנימית".

לטענת הבכיר הפלסטיני, הכרה במדינות היא "תפקידן של ממשלות ולא של ארגונים או מפלגות". אל-אחמד תהה בראיון: "האם הליכוד וישראל ביתנו מכירים בנו? כשהעולם דורש מהארגונים הפלסטיניים להכיר בישראל – קודם שידרוש מהמפלגות הישראליות להכיר במדינה פלסטינית".

אתמול פרסם השליח האמריקני למשא ומתן, ג'ייסון גרינבלט, הודעה בנוגע להסכם הפיוס הפנים-פלסטיני בין פת"ח לחמאס, שבה השמיע עמדה זהה לזו של ישראל וקרא לחמאס להתפרק מנשקו. "על כל ממשלה פלסטינית שתקום לפרק טרוריסטים מנשקם ולהתחייב למשא ומתן בדרכי שלום", מסר גרינבלט.

בהודעה מטעמו של גרינבלט נכתב כי "ארצות הברית מדגישה שוב את החשיבות של יישום עקרונות הקוורטט. כל ממשלה פלסטינית מוכרחה להתחייב לא להשתמש באלימות, להכיר במדינת ישראל, לקבל עליה הסכמים קודמים וגם לפרק טרוריסטים מנשקם".

בפת"ח דחו כבר אתמול את תוכן ההודעה והצהירו כי הפיוס והאחדות הלאומית הפלסטינית הם עניין פנימי שלאיש אין זכות להתערב בו. דובר התנועה, אוסאמה קוואסמה, אמר כי "ההנהגה הפלסטינית לא תאפשר לשום גורם להטיל וטו על הפיוס הפלסטיני".

קוואסמה הוסיף: "האם וושינגטון מבקשת מהמפלגות בישראל תנאים דומים? האם היא דורשת מהגורמים הקיצוניים בממשלת ישראל להכיר בעם הפלסטיני ובמדינה הפלסטינית? הישראלים עד הרגע הזה מתכחשים לזכויות הפלסטינים". לדבריו, "מדובר בניסיון ישראלי להסית את דעת הקהל העולמית ולהרוס את הפיוס. לא ניכנע לסחטנות הישראלית".