משה כחלון
צילום: פלאש 90

לוד, יום חמישי, שמונה בערב, נטו כחלון

שר האוצר החליט להפוך את המפגשים עם הזוכים לסוג של חוג בית עם קהל שבוי. עד סוף הערב, חלקו גם לקה בתסמונת שטוקהולם
ליאל קייזר
20 באוקטובר 2017
16:54
עודכן ב 17:04

לא בגני התערוכה ולא בסוכה מלאת פעילים, אלא בבניין לא מאוד מפואר לא הרחק מיחידת החקירות להב 433 בלוד, ביום חמישי, בשמונה בערב, קמפיין הבחירות המתגלגל של שר האוצר משה כחלון רשם הצלחה בעוד אירוע חשוב.

בחלל שבין המעליות לבין הכניסה למשרד עורכי דין קטן נדחסו בערך שלושים איש שהגיעו לשמוע אותו, את כחלון. אם שר האוצר היה מזמין אותם לכנס פעילים של מפלגת "כולנו" כנראה שרובם לא היו מגיעים. אבל למפגש אמש הם דווקא הגיעו.

הגיעו כי הם הם רצו לשמוע על המרפסת בדירה שלהם, על הממ"ד שהקבלן משום מה לא סופר בתו חדר מן המניין, על המטבח שהם רוצים להחליף ועל הפארק שהעירייה החליטה להצמיד לבניין שלהם ולחייב אותם בתשלום.

כל מי שהגיעו אתמול ללוד זכו בהזדמנות לרכוש דירה מסובסדת במסגרת פרויקט הדגל של שר האוצר - מחיר למשתכן. כולם גם גילו, קצת אחרי שירדה ההתלהבות הראשונית מהזכייה בהגרלה, שזו לא דירת החלומות שהם חיכו לה.

מפגש זוכי מחיר למשתכן עם כחלון. קהל שבוי בחוג בית עם שר האוצרמפגש זוכי מחיר למשתכן עם כחלון. קהל שבוי בחוג בית עם שר האוצר

רובם משמשים כמנהלים של קבוצות הפייסבוק של הפרויקט שהם זכו בו. קבוצות פייסבוק כאלה נפתחות מיד אחרי היוודע תוצאות ההרגלות הגדולות של מחיר למשתכן, והן משמשות את הזוכים לנסות להבין מי נגד מי, מתי יהיו היתרי בניה, ולמה המרפסות כל כך קטנות.

מי שהגיעו למפגש חשבו שבאו לפגוש את שר האוצר שיפתור להם את הבעיות שלהם עם הדירה שזכו בה - ובחלק קטן מהמקרים זה אפילו קרה - אבל מהר מאוד התברר שהם קהל שבוי בסוג בחוג בית של שר אוצר עם חיוך גדול. ואתם יודעים מה? עד סוף הערב, לפחות חלקם נדבקו בתסמונת שטוקהולם.

משיח הסלולר, אביר הדיור

ייאמר לזכותו של שר האוצר כחלון שהוא משקיע זמן ומשאבים כדי לוודא שתכנית הדגל שלו עובדת, ולא פחות מזה - שהיא זוכה ליחס חיובי בקרב קהל היעד העיקרי שלה, זוגות צעירים, וצוברת עבור כחלון קרדיט חיובי בקרב הציבור הרחב.

כחלון סחב איתו למפגש הזה גם את האיש שהשם שלו הפך מילה נרדפת למחיר למשתכן, בני דרייפוס, סמנכ"ל משרד השיכון והאיש שמנהל את תכנית מחיר למשתכן, וגם חבר הכנסת רועי פולקמן מ"כולנו". פולקמן הוא השליח המיוחד של כחלון לענייני מחיר למשתכן. הוא עונה לשאלות גולשים בפייסבוק, הוא חורש את הארץ ונפגש עם זוכים בדירות בפורומים שונים ומשונים. פולקמן אפילו הכיר חלק גדול מהנוכחים בחדר בשמותיהם. שניים מהם סיפרו שבערב הקודם הוא נפגש איתם ועם נציגי כל הפרויקטים בעיר שלהם כדי לנסות לעזור להם לפתור קשיים מול העירייה.

כחלון פתח את הערב. "השר בא לשמוע", הסביר פולקמן לקהל, "בהמשך אנחנו נענה על מה שצריך". לכחלון יש תועפות של קסם אישי. הוא צוחק ומצחיק במקומות הנכונים. הוא משדר שהוא קשוב ומתעניין בבעיות של האנשים שיושבים מולו.

התוכן של הדברים שלו, לעומת זאת, לא באמת היה חדש. אבל זה עצם הנוכחות שלו שגרם לקהל לתחושה טובה. הוא, מצדו, ידע היטב שבעבורם זו כרגע ההצגה הכי טובה בעיר: "אני רוצה לקנות ב… אני לא אתן דוגמאות, שלא תתפסו אותי הרי כולם מקליטים פה" אמר כחלון, והקהל צחק.
המסרים שלו היו אותם המסרים מזה חודשים. הוא שוב השתמש בטרמינולוגיה של "אנחנו" ו"הם". אבירי הזוגות הצעירים מצד אחד, והוא בראשם, ובצד השני כל מי שמבקרים את מחיר למשתכן, אותם אינטרסנטים, כלשונו, ש"לקחו אותי כמטרה. אנשים שעשו מיליארדים, קנו קרקע, מכרו אותה", עד שהוא נכנס לתמונה ועשה סדר בתחום הקרקעות "היחידי שהסכים לעשות את זה - זה אני. בדיוק כמו בסלולר".
כפיים.

כחלון בססמאות, האחרים בפרטים

המפגש הזה היה סגור, למוזמנים בלבד. המארגנים הבהירו מפורשות שההקלטה והצילום אסורים על פי דרישתו של כחלון עצמו. אבל ברגע האמת, כשהשר דיבר, עמדה מולו חצובה ועליה טלפון שתיעד כל מילה - מטעמו של כחלון עצמו. סיכוי לא רע שבקרוב נראה את תיעוד המפגש הזה באחד הסרטונים שהוא מעלה במסגרת הקמפיין המתגלגל שהוא מנהל בפייסבוק. נטו מחיר למשתכן, נטו כחלון.
אחר כך כחלון הלך, והשאיר את דרייפוס ופולקמן להתמודד לבדם עם זוכי הדירות. זה בסדר, ממילא כחלון הוא לא איש הפרטים הקטנים. הוא אחראי על הססמאות, על הפאתוס, על החיוכים, את התשובות הוא השאיר לאחרים.

אחרי שהלך, הזוכים שאלו בעיקר על מועדי מסירת דירות, על הפיקוח על איכות הבנייה, על מדד תשומות הבנייה שמייקר להם את עלות הדירה. פולקמן ודרייפוס נשארו עד הסוף ממש, כמו מנהלי פאב שמחכים ללכתו של הלקוח האחרון, בשביל לענות לכולם על כל מרפסת, על כל שטח פתוח שמפריע למישהו.

בבוקר שאחרי, זמן קצר לפני פרסום הטקסט הזה קיבלתי הודעה - "היה מעולה. הרבה משבחים את האירוע. קיבלו תשובות והסברים. ורועי פולקמן נשאר עד אחרון האנשים כדי לענות להם, רואים שאכפת להם וזה חשוב". וזה אם תרצו, הסיפור כולו, בשלוש שורות קצרות. כחלון ואנשיו יכולים לסמן וי.

lielk@kan.org.il