הלחימה הפנימית ברמת הגולן (ארכיון)
צילום: אי-פי

ירי זליגה מסוריה: חמישה שיגורים זוהו לעבר רמת הגולן

לפנות בוקר נשמעה אזעקה ברחבי המועצה האזורית גולן. מצה"ל נמסר כי מדובר בירי כתוצאה מהלחימה הפנימית בסוריה
רובי המרשלג ודנה בן שמעון
21 באוקטובר 2017
08:23
עודכן ב 13:24

חמישה שיגורים מסוריה זוהו לפנות בוקר (שבת) לעבר שטח ישראל. עד כה אותרו ארבע נפילות בשטח פתוח בצפון רמת הגולן אין נפגעים ולא נגרם נזק. מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בזליגה כתוצאה מהלחימה הפנימית בסוריה. בתגובה תקף צה"ל שלושה תותחי ארטילריה של המשטר הסורי. "גם אם מדובר בזליגה מדובר באירוע חריג והמשך אירועים מסוג זה יענו בהחרפת התגובה הישראלית", מסרו בדובר צה״ל. "צה"ל לא יסבול כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה ורואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו".

בעקבות תקיפת צה"ל פרסם הצבא הסורי הודעה, ובה הזהיר את ישראל מפני ההשלכות החמורות של מעשיה. כמו כן הוא האשים כי התקיפה של ישראל באה במסגרת התיאום בינה לבין ארגוני המורדים בסוריה. "הטרוריסטים הפועלים בשירותה של ישראל שיגרו לשטחה פגזים כדי שיהיה לה תירוץ להגיב במעשה תוקפנות נגדנו", נכתב בהודעה.

ביום חמישי זוהתה נפילה בשטח פתוח בצפון רמת הגולן, גם היא כתוצאה מהלחימה בין משטר אסד לכוחות המורדים ברמת הגולן. בתגובה תקף צה"ל יעדים באזור קוניטרה. לפי הדיווחים, בתקיפה נגרם נזק בלבד, ללא פגיעה בנפש.

בתחילת השבוע צה"ל תקף סוללת נ"מ בתגובה לירי לעבר כלי טיס של חיל האוויר. הסוללה, מסוג SA-5, שיגרה טיל לעבר מטוסים שהיו במשימת צילום שגרתית בשמי לבנון. ההחלטה לתקוף את הסוללה התקבלה במערכת הביטחון חמישה שבועות קודם לכן, מתוך הבנה שירי תגובה מצד המשטר הסורי מהווה שינוי במדיניות הפתיחה באש של המשטר, כך פורסם לראשונה ב"חדשות הערב" בכאן 11. רמטכ"ל צבא איראן, הגנרל מוחמד חוסיין באקרי,התייחס לתקיפה במהלך מסיבת עיתונאים משותפת בדמשק עם מקבילו הסורי, עלי עבדאללה איוב, ואמר כי "בלתי מתקבל שהמשטר הציוני יתקוף בסוריה בכל פעם שהוא רוצה".

בחודש ביולי האחרון, בעקבות ירי זליגה במסגרתו זוהו שתי נפילות ברמת הגולן, אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי "הזליגות מסוריה לא מכוונות אלינו, אבל אנחנו לא מוכנים לקבל את זה, ונגיב על כל זליגה באופן יותר חזק".

חודש לפני כן התרחשו ארבע זליגות ירי במשך שבוע אחד. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי "נגיב על כל זליגה לשטחנו. לא מקבל זליגות וטפטופים. לא נקבל נוכחות איראנית בגולן". בתגובה לזליגות, תקף חיל האוויר כמה מטרות של משטר אסד, בהן שני תותחים, משאית תחמושת, שני טנקים ועמדה.