ירון בלום. ארכיון
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

בכיר שב"כ לשעבר ירון בלום מונה למתאם השבויים והנעדרים

בלום היה חבר בצוות שניהל את המגעים לשחרור גלעד שליט. הוא יחליף את ליאור לוטן, שפרש באוגוסט לאחר שלוש שנים. משפחות השבויים והנעדרים בירכו
כתבי כאן ועכשיו
21 באוקטובר 2017
19:58
עודכן ב 05 נובמבר 17:40

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע הערב (שבת) כי החליט למנות את בכיר השב"כ לשעבר, ירון בלום, לתפקיד מתאם השבויים והנעדרים. בלום יחליף את ליאור לוטן שפרש מתפקידו בחודש אוגוסט.

בלום שירת שנים ארוכות בשב"כ ובשנותיו האחרונות היה חבר בצוות המצומצם שניהל את המגעים והביא לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. למתאם החדש תואר ראשון במדע המדינה ותואר שני ביחסים בין-לאומיים. הוא עמית במכון לחקר הטרור של המרכז הבינתחומי הרצליה, משמש כיועת לענייני ביטחון וטרור ומכהן כדירקטור במספר חברות.

ראש הממשלה שוחח הערב עם משפחות השבויים והנעדרים גולדין, שאול, א-סייד ומנגיסטו, עדכן אותן על המינוי והדגיש את המחויבות שלו ושל מדינת ישראל להשיב את הבנים הביתה. בלום התייחס למינויו ואמר: ״אני מודה לראש הממשלה על האמון. רואה בתפקיד שהטיל עליי משימה לאומית מהמעלה הראשונה״.

ירון בלום יחליף את ליאור לוטן שפרש מתפקידו בחודש אוגוסט לאחר שלוש שנים בהן מילא אותו בהתנדבות. פרישתו של לוטן גררה ביקורת נרחבת על הממשלה מצידן של משפחות השבויים והנעדרים.

למרות הביקורת, המשפחות מברכות

הבוקר אמר פרופ׳ שמחה גולדין, אביו של קצין צה״ל סגן הדר גולדין המוחזק בידי חמאס בעזה, כי ההתפתחויות האחרונות באזור יוצרות הזדמנות חדשה עבור ממשלת ישראל. ״מה שקורה בתקופה האחרונה בגזרה הפלסטינית ובציר המצרי נותנים לממשלת ישראל הזדמנות חדשה להחזיר מעזה את אורון והדר, ולסיים את מלחמת צוק איתן אחרי יותר משלוש שנים. הקמת הממשלה הפלסטינית המאוחדת השבוע וההתקרבות למצרים יוצרים את התנאים ואת הזדמנות שאסור לפספס. החזרת החיילים והאזרחים זהו עניין הומניטרי ראשון במעלה ועל ישראל להבהיר זאת לגורמים באזור ולקהילה הבינלאומית״. בנוסף מסרה משפחת גולדין  כי ״על ירון בלום מוטלת אחריות גדולה ומשימה פשוטה - לעמוד בערכי צה״ל ומערכת הביטחון ולהשיב את הדר ואורון לישראל. בימים אלו עומדת בפני הממשלה הזדמנות חסרת תקדים להפעיל לחץ אפקטיבי על חמאס ולגייס את הקהילה הבינלאומית כדי להגיע להסכם חילופי השבויים הטוב ביותר מזה שנים. עבר פרק זמן ארוך ומיותר של חודשיים מאז התפטר ליאור לוטן ועד לערב הזה. אנו מחכים שלוש שנים ושלושה חודשים לשובו של הדר ושעון החול אזל. על נתניהו, באמצעות שליחו החדש, להשיב את החיילים כאן ועכשיו. עליו כעת להשתמש בכל הכלים והאמצעים העומדים לרשותו בכדי לא להחמיץ את ההזדמנות“.

משפחתו של החייל, סמ"ר אורון שאול, שגופתו מוחזקת בידי חמאס מסרה כי ״אנחנו דורשים שנושא החזרת הבנים יהיה בראש סדר העדיפויות של הממשלה והעומד בראשה ומקווים כי ההזדמנות שעומדת כרגע על הפרק בהסכם הפיוס של הפתח והחמאס תמומש. צר לנו שבמשך כחודשיים לא פעל גורם באופן ייעודי לנושא ועם זאת מאחלים בהצלחה רבה לירון בלום. אנחנו מקווים כי יקבל גיבוי מלא לפעולות שיבצע במסגרת תפקידו ולא יאלץ לעמוד בפני מכשולים וסיכולי ניסיונות להחזרת הבנים״.

גם משפחתו של אברה מנגיסטו, האזרח הישראלי שחצה את הגבול ומוחזק ברצועת עזה, התייחסה למינויו של בלום: "המשפחה יחד עם מטה המאבק להחזרת אברה המונה כבר עשרות אנשים וביניהם: 'החברים של רון ארד' שהם חבריו לקורס הטיס של רון ארד הנווט שלא הוחזר הביתה, דוד מידן, שתיווך בהחזרת גלעד שליט למשפחתו, יובל דיסקין ראש השב"כ לשעבר, אלי בכר היועץ המשפטי של השב"כ לשעבר ועוד רבים נוספים - מברכים על מינוי מתאם חדש לטיפול בנושא השבויים והנעדרים, ומצפים להיפגש עימו בהקדם האפשרי. המשפחה והמטה מקווים כי לאחר יותר מחודשיים שבהם לא אויש התפקיד, מינוי מתאם, שעוסק בעניין במשרה מלאה, יביא לתנופה במאמץ להחזיר הביתה את אברה ושאר השבויים".

בארגון נפגעי פעולות הטרור מתנגדים למינויו של בלום ומסרו כי "מינויו של ירון בלום לראש צוות המשא ומתן בעניין הנעדרים והשבויים, הוא בשורה טובה לחמאס. בעסקת שליט הוא הביא להם הישג ענק עם יותר מאלף מחבלים ורוצחים ששוחררו, רבים מהם חזרו לטרור וחלקם משמשים כמפקדים בחמאס".