שביזות

כאן מסבירים | שביזות יום א'

רוצים לחזור למיטה? זו לא אשמתכם, קוראים לזה שביזות יום א' ויש גם הסבר ביולוגי
מערכת כאן
22 באוקטובר 2017
13:29

 עבור רבים מאיתנו, לקום  ביום ראשון בבוקר זה אחד המאבקים הגדולים ביותר בחיים. עשר הדקות בין נודניק לנודניק מרגישות כמו 10 שניות. השעות הראשונות של גירוד קורי העכביש מהעיניים והזמן הזה בו אתם מתהלכים כמו זומבים עד שבאמת הנשמה מתחברת לגוף. תחושת האטיות, עצלנות, והזעפנות אשר גורמת לכם לקלל את הרגע הזה. המחשבה שצריך לקום בבוקר לעבודה לעוד שבוע מתיש ומה הייתם עושים בכדי להישאר במיטה כל היום. יום ראשון יכול לקרות לכולנו, אבל תהיו סמוכים ובטוחים שמדובר בתופעה מדעית שניתן להסביר. 


על פי מחקר של פרופסור לאק לאון, הנערך באוניברסיטת Flinders האוסטרלית, ישנן סיבות רבות  לשביזות יום א', ביניהן: "השנאה למשרה", סממן "הבוס המעצבן" ותחושת ה"high" בסוף השבוע. אך הסיבה העיקרית היא הרגלי השינה שלנו. הרגלים אלו כוללים בתוכם את שעון הגוף שלנו המשליך על המקצבים היומיים ובסוף שבוע, הרגלים אלו הופכים להיות קיצוניים יותר.

 מחזור שינה אופטימלי נע בין אחת עשרה בלילה  לשבע בבוקר, שמונה שעות סך הכל. שינה ויקיצה מאוחרת במהלך סוף השבוע  גורמת לשיבוש דפוס השינה בהמשך השבוע. כלומר ככל שתשנו יותר מאוחר כך תקומו יותר מאוחר וכשתצטרכו לקום ביום ראשון יצטרכו לקלף אתכם עם שפכטל.

 

מחזור השינה משתבש יותר אצל טיפוסים שהם "ינשופי לילה", כיוון שאלו רק מחכים לשעות הקטנות של הלילה בכדי להישאר כמה שיותר מאוחר, במיוחד בסופי שבוע, שם הם נוטים להגזים וכמובן שהתפקוד היומיומי שלהם נפגע בהתאם. השינה חשובה מאוד למצבינו הקוגניטיבי, הפיזי והמנטלי ויכול למנוע מחלות לב רבות, השמנת יתר ואפילו סרטן.

 

המצב החמור ביותר הוא אצל נשים. מעבר להרגשת הרגזנות שבשביזות יום א', הן צריכות גם להתמודד עם תחושת היופי. במחקר שנערך לצורך שיווק מוצר קוסמטיקה, בחנו את הימים בהם נשים מרגישות הכי יפות והימים בהם נשים מרגישות הכי פחות יפות. המחקר מצא כי היום בו נשים מרגישות הכי.. "פחות יפות", הוא לא אחר מאשר יום ראשון. שיבוש בדפוס השינה גורם לתחושת ביטחון ירודה שכן ככל שתהיו עייפות יותר כך תרגישו פחות יפות. אגב נשים הרגישו הכי יפות ביום רביעי (מריחות את הסופ"ש).

אז גם אם ביום ראשון  אנחנו חוזרים לעבודה, לבית הספר, או כל מחויבות אחרת מתוזמנת, שינה היא דבר חשוב. ולא רק בעקבות הרצון להישאר תחת הפוך אלא כדי לשמור על רמת תפקוד מקסימלית. לפנינו שבוע ארוך, תנצלו אותו לישון טוב.  

עוד מכאן מסבירים

כאן מסבירים | האם שעות שינה הן הסוד לאושר? 

כאן מסבירים | את תופעה הדז'ה וו - Déjà-vu 

כאן מסבירים | איך השתלט הפופקורן על בתי הקולנוע?